Jak dobrze grać z dużym stackiem?

Jak dobrze grać z dużym stackiem?

Wiele twoich zagrań (zwłaszcza all-in przed flopem, wielkość zakładów, zachęcanie do blefu oraz value bets) można określić standardową akcją pokerową. Kiedy masz bardzo silną rękę, twoim celem jest wejście za wszystko do rivera i zgarnięcie całego stacka przeciwnika.

Podstawowe teorie gry skupiają się na grze ze stackiem 100 BB, czyli z najczęściej spotykanym maksymalnym wpisowym. Z tego artykułu dowiesz się, jak zmieniają się te podstawowe koncepcje gry, kiedy twój stack jest znacznie większy niż 100 BB.

Gra z deep stackiem oznacza, że zarówno ty, jak i twój przeciwnik, macie do dyspozycji znacznie więcej, niż 100 BB. Różnica w grze zaczyna być widoczna, kiedy obaj macie w stacku ponad 150 BB. Ze wzrostem stacków wzrasta też wariancja.

W tym artykule określimy stacki 200 BB jako standardowe.

Podstawowe zasady gry z dużym stackiem

Strategia twojej gry zależy od wielu czynników; karty na ręce, rodzaju przeciwników, historii rąk czy w końcu kart na stole. Ważne jest także to, jaki zapas w stacku masz ty i twój przeciwnik.

Wiesz, że przeciwko graczowi z małym stackiem powinieneś grać inaczej, niż przeciwko graczowi z dużym stackiem. Inną grę będziesz prawdopodobnie prowadził, grając z przeciwnikiem, który ma średni stack. Nie masz wtedy wysokich implied odds co oznacza, że nie możesz zyskownie sprawdzać, by trafić set lub skompletować drawa. Możesz też sporo przegrać z najwyższą parą (nawet z top pair top kicker), ponieważ masz także niekorzystne reverse implied odds.

Granie linią bet/fold na turnie nie jest już najlepszą opcją, ponieważ przeciwnik z niewielkim stackiem po twoim zakładzie zagra all-in, a ty w tej sytuacji będziesz związany z pulą.

Oczywiście, wszystko może potoczyć się w inny sposób. Sprawy mają się zupełnie inaczej, jeżeli twój przeciwnik również posiada duży stack.

Poniżej kilka uwag na temat najważniejszych czynników.

Twój przeciwnik

Rodzaj przeciwnika, z jakim grasz, jest zawsze jednym z najważniejszych czynników. Musisz pamiętać, że twoje implied odds rosną wraz ze wzrostem stacków, co oznacza, że grając z pozycją, możesz sprawdzić z rękoma, z którymi grając z normalnym stackiem, pewnie byś spasował.

Nie zmieniaj swojej podstawowej gry przeciwko dobrym graczom, jak TAG lub LAG. Jeżeli zaczniesz rozgrywać marginalne ręce agresywniej i zaczniesz grać 3-bety bardzo loose, możesz się spodziewać, że przeciwnicy będą grać 4-bet.

Linia 4-bet/fold, którą rozgrywa się wyjątkowo rzadko ze stackami 100 BB (czysty blef), może być opcją z deep stackami; musisz być jednak przy tym bardzo ostrożny (patrz poniżej).

Postępując w ten sposób, będziesz grał albo o za wysokie pule ze swoją umiarkowaną ręką, lub po prostu pasował. Poza tym musisz pamiętać, że twój przeciwnik jest dobrym graczem, skoro nie boi się grać z podwójnym stackiem.

Agresywniej będziesz grał przeciwko zawodnikom typu calling station i przeciwko fishom. Chcesz z nimi walczyć o wiele pul i zmuszać ich do podejmowania trudnych decyzji.

Chcesz ich ograć lub sprawić, by gracze z dużymi stackami zaczęli się martwić o swoje pieniądze i pasowali dobre ręce. Wywieraj presję.

Gra przed flopem

Jak stwierdziliśmy wcześniej, twoje implied odds rosną ze wzrostem stacków. To umożliwia sprawdzanie 3-bets, by trafić seta, czego normalnie nie byłbyś w stanie zrobić ze standardowym stackiem.

Ta zasada dotyczy także słabszych rąk startowych, jak na przykład konektory w kolorze, konektory z luką, asy w kolorze, itd. Normalnie z takimi rękami nie sprawdziłbyś podbicia przed flopem, chyba że miałbyś na przeciwnika dobre ready. Często możesz zyskownie sprawdzić, grając z pozycją po tym, jak przynajmniej jeszcze jeden z przeciwników przed tobą sprawdził. Rzadko jest to jednak dobra decyzja, jeżeli grasz bez pozycji.

3-betting może być opcją, jeżeli grasz z pozycją, ale taka decyzja powinna w dużej mierze zależeć od twojego przeciwnika. Często pojawią się drawy, które będziesz musiał wygrać bez trafienia, co oznacza, że wygrasz pulę przez zagranie 3-bet lub po postawieniu zakładu kontynuacyjnego na flopie.

Przeważnie nie trafisz flopa wystarczająco często, by usprawiedliwić takie sprawdzenie. Dlaczego zatem możesz to zrobić? Otóż masz bardzo wysokie implied odds. Od przeciwnika z dużym stackiem możesz wygrać znacznie więcej. Możliwość obejrzenia flopa jest warta dużo więcej niż w sytuacji, kiedy grasz z normalnym stackiem.

Jeżeli jednak będziesz miał bardzo silną rękę startową, musisz być ostrożny. Pamiętaj, że grasz o znacznie większą pulę, niż zazwyczaj. Ze stackiem 100 BB i parą króli na ręce mógłbyś od razu zagrać za wszystko.

To samo dotyczy ręki AK i QQ, kiedy grasz z agresywnymi przeciwnikami. Musisz sobie jednak zadać podstawowe pytanie: czy na pewno chcesz wejść za wszystko z taką ręką i znaleźć się w sytuacji coinflip (50% na 50%). Zwróć uwagę, że nie tylko ty ryzykujesz więcej niż zwykle, to samo robi twój przeciwnik. Oznacza to tylko tyle, że jego zakres rąk startowych jest teraz również znacznie węższy.

Agresywny gracz może wejść za wszystko przed flopem już z QQ czy JJ za 100 BB; zdecydowanie nie powinien jednak tego robić ze stackiem 200 BB. Zastanów się, co może mieć twój przeciwnik, który jest graczem tight i rzadko podbija przed flopem, a teraz gra 5-bet po twoim 4-bet z królami. Wprawdzie byłoby to oczywiste wejście za wszystko ze stackiem 100 BB, jednak spokojnie możesz spasować, posiadając 200 BB. Prawie zawsze będziesz z tyłu za parą asów.

Wariancja

Z ostatnim punktem wiąże się również zagadnienie wariancji. Grając ze standardowym stackiem, możesz się decydować na sytuację coinflip, ale grając z dużym stackiem, spodziewaj się znacznie większej wariancji. Gracz z najlepszą ręką nie wygra dwóch stacków; w jego kierunku często powędruje od 4 do 6 pełnych stacków.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, twój przeciwnik będzie chciał zainwestować tak dużo pieniędzy tylko z bardzo silną ręką. Przemyśl dokładnie swoje standardowe zagrania. Nie wchodź automatycznie za wszystko tak, jakbyś to zrobił ze stackiem w wysokości 100 BB w sytuacji, kiedy trafiłeś seta lub kiedy masz over pair w rozdaniu, w którym przed flopem miał miejsce 3-bet.

Każda decyzja może cię kosztować podwójnie. Jeżeli nie jesteś wielkim miłośnikiem dużej wariancji i nie jesteś pewien, czy masz najlepszą rękę, możesz sobie pozwolić na spasowanie i zapobiec w ten sposób przyprawiającej o ból głowy porażce.

Kontrola puli > ochrona

Kiedy angażujesz się w tego rodzaju pule, kontrola wielkości puli jest ważniejsza, niż ochrona. Kiedy grasz z dużym stackiem, nie chcesz przegrać całego stacka z top pair top kicker lub over pair na flopie. Zamiast grać za wszystko, zawsze możesz dać darmową kartę i/lub spasować, jeżeli turn okaże się niebezpieczny.

Musisz także dostosować swój zakres rąk i zweryfikować zakres rąk przeciwnika. Agresywny gracz zwykle podbije z drawem na ręce, ale jest bardzo prawdopodobne, że tylko sprawdzi (i będzie kontynuował grę, jeśli coś trafi), kiedy gra z dużym stackiem. Kiedy masz drawa, 200 BB to bardzo duże ryzyko (chociaż czasami możesz je podjąć).

Mniej blefów / indukcja blefu

Większość graczy przy wyższych stackach rzadziej decyduje się na blefy. Zakresy przeciwników są węższe; nie chcą przetrwonić ciężko zbudowanych stacków w nierozsądny sposób.

W tak dużych pulach rzadko możesz spodziewać się blefów, zwłaszcza gdy jesteś na turnie i pula jest już odpowiednio wysoka (standardowe podbicia dla blefu nadal będą się zdarzały na flopie, ponieważ do tego momentu gracze wykonują swoje standardowe zagrania).

Bądź ostrożny z zachęcaniem przeciwników do blefu. Jest wiele sytuacji, w których grasz na turnie check behind, by sprowokować przeciwnika do zagrania blefu i sprawdzasz każdy zakład na riverze. Bądź dwa razy bardziej czujny, kiedy masz duży stack.

Z jednej strony, zakłady są już wysokie, z drugiej, przeciwnicy nie będą skłonni do kosztownych blefów. Znów daje o sobie znać wariancja. Uważasz, że przeciwnik zagra na riverze blef za wszystko, ponieważ grając check behind na turnie, pokazałeś słabość. Ale czy na pewno chcesz zaryzykować kolejne 100 BB, by sprawdzić, czy to rzeczywiście jest blef?
Wykorzystywanie słabości przeciwnika

Możesz rozważyć również agresywne zagrania, by wykorzystać słabość przeciwników. Nie mamy tu na myśli blefu za wszystko na riverze – to mogłoby się okazać za drogie. Próbuj blefować na lub przed flopem.

Twój przeciwnik prawdopodobnie będzie myślał o wariancji, kontroli puli czy ochronie. Walcząc z tobą o pulę, będzie ostrożniejszy. To daje ci możliwość blefu linią check/raise, ponieważ twój przeciwnik nie będzie chciał grać z tobą o wysokie pule z marginalną ręką.

Teraz masz znacznie większe szanse zmuszenia lepszej ręki do spasowania, niż w przypadku, kiedy grasz ze stackiem 100 BB.

4-bet dla blefu z wysokim fold equity

Chcesz wykorzystać fakt, że twój przeciwnik obawia się gry z tobą i wie, że możesz go zmusić do gry o bardzo wysoką pulę. Ty chcesz uniknąć trudnych decyzji na turnie z marginalnymi rękami.

Poza pokazaniem agresji na flopie, możesz także zagrać 4-bet ze słabą ręką – grając z dużym stackiem, nie będziesz związany z pulą. Możesz tak zagrać przeciwko graczowi LAG, który lubi podbijać i grać 3-bet przed flopem.

Przeciwnicy w takiej sytuacji spasują wiele rąk, które są lepsze do twoich. Jeżeli masz na przeciwnika dobre ready i wiesz, że lubi często grać 3-bet, możesz zagrać 4-bet nawet z ręką typu 56s. Jeżeli zagra za wszystko z 200+ BB, musisz szybko spasować swoją rękę.

Twój przeciwnik zagra all-in tylko z najlepszymi rękami. Twoje fold equity znacznie wzrasta. Ponieważ nie będzie w stanie zagrać all-in z wieloma rękami z zakresu, z którym grał 3-bet, rzadko będzie w stanie sprawdzić.

Podsumowanie

Graj rozsądnie w sytuacji, kiedy ty i twój przeciwnik macie duże stacki. Bardzo ważnym elementem gry zaczynają być ready. Musisz doskonale wiedzieć, z kim walczysz o pulę. Masz przed flopem wyższe implied pot odds, ale także wyższe reverse implied odds po flopie. Możesz się angażować w duże pule z marginalnymi rękami. Spodziewaj się, że wzrośnie wariancja, ponieważ nie grasz o dwa standardowe stacki, ale o cztery (lub więcej).

Jeżeli posiadasz value na showdown, staraj się nie inwestować za dużo. Kontrola puli jest teraz znacznie ważniejsza niż ochrona. Lepiej podarować darmową kartę i/lub spasować, gdy na stole pojawi się niebezpieczna karta, niż bronić marginalnego układu za wszelką cenę.

Blefy na riverze należą do rzadkości, bety i podbicia są w tym momencie dość wysokie. Wykorzystaj słabość przeciwnika i graj agresywnie; graj 4-bet przed flopem i kiedy masz odpowiednie ready, blefuj grając check/raise. Pokaż swoją siłę i zmuś przeciwnika do spasowania.

Pamiętaj, kiedy masz wątpliwości co do siły swojej ręki, lepiej spasować, niż grać za wszystko z dwoma stackami.

Gdzie w internecie mogę zagrać w pokera?

W dzisiejszych czasach online poker jest bardzo popularny a w internecie istnieją setki różnych witryn udostępniających grę. Polecamy 5 najlepszych naszym zdaniem pokerroomów. O tych, oraz innych pokerroomach możesz przeczytać w internecie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Oceń go i zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.

Dodaj komentarz:

słabejest okdobrebardzo dobrerewelacja (Oceń ten artykuł!)
Loading...


W ostatnich latach poker a szczególnie odmiana Hold'em Poker, przebojem przebił się na salony i stał się najpopularniejszą grą towarzyską na świecie a w mediach co jakiś czas słychać o wielomilionowych wygranych.

W internecie możesz grać w pokera dla zabawy lub na prawdziwe pieniądze, dzięki darmowym turniejom niczym nie ryzykując możesz grać o kasę. Wybór pokerroomów i stołów pokerowych jest bardzo duży, w każdym z nich możesz mierzyć się z graczami z całego świata w bezpośrednich rozgrywkach 1-1, grach cash'owych oraz w różnych odmianach turniejów.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem pokerowym, poker dla początkujących, wybierz odpowiedni pokerroom, odbierz bonus powitalny, zasiądź przy stoliku i rozpocznij przygodę swego życia.