Przebieg rozgrywki pokerowej

Przebieg rozgrywki pokerowej

W poniższym artykule chciałbym przedstawić dokładnie poszczególne etapy rozgrywki pokerowej Texas Hold’em.

Jest to najpopularniejsza odmiana pokerowa na świecie i na pewno nie jeden z Was grać będzie właśnie w popularnego texasa.

Gra w pokera rozpoczyna się od wpłacania tzw. ciemnych – blindów. Każdy z graczy siedzący bezpośrednio za rozdającym (Dealer), zgodnie z ruchem wskazówek zegara, musi wpłacić obowiązakowy zakład otwierający. Jest to tzw. ‘mała ciemna’ – z angielskiego small blind (SB). Kolejny gracz wpłaca tzw. ‘dużą ciemną’ – z angielskiego big bling (BB). BB równa się dwukrotności małej ciemnej. Zakłady te są ‘wkładane’ w celu rozpoczęcia licytacji.

Po wpłaceniu blindów następuje rozdanie kart. Dealer każdemu z graczy, którzy siedzą przy stole rozdaje po dwie karty. Karty rozdawane są na przemian: jedna karta dla pierwszego zawodnika, jedna dla drugiego itd. i kolejno druga karta dla pierwszego zawodnika, druga dla drugiego zawodnika.

Karty rozdawane są zgodnie z ruchem wskazówek zegara – rozdawanie kart rozpoczyna się od gracza, który wpłacił małą ciemną. Karty własne popularnie nazywane są hole cards, są kartami znanymi tylko graczowi, który je posiada. Nie ma możliwości podejrzenia kart naszego rywala, przynajmniej w grze typu online.

Spis treści

Flop

Po zapoznaniu się z kartami własnymi następuje pierwsza runda licytacji. Każdy z graczy określa siłę swoich rąk startowych i na tej postawie deklaruje, co chce zrobić. Rundę licytacji rozpoczyna gracz, który siedzi bezpośrednio za wpłacającym dużą ciemną. Gracz ten może wykonać następujące działania:

  • może spasować (ang. Fold) – czyli popularnie mówiąc zrzucić karty rezygnując tym samym z dalszego udziału w rozdaniu.
  • może sprawdzić układ (ang. Check) – czyli wyrównać zakład, który został włożony poprzez włacenie BB. Wpłacając taką kwotę gracz pozostaje dalej w rozdaniu.
  • może przebić zakład (ang. Raise) – czyli zwiększyć poprzedni zakład i zagrać za większa ilość pieniędzy. Minimum o jakie można przebić to wysokość poprzedniego zakładu. Podczas gdy gramy w odmianie NO LIMIT nie ma z góry ustalonej kwoty, jaka może zostać włożona na raise.

Gdy dany gracz wykona swój ruch ‘pałeczka’ przechodzi do kolejnego gracza, który ma takie same możliwości ruchu. Jeśli poprzedni gracz przebił i obecny gracz również chce przebić to zagranie takie nazywa się reraise. Kolejni gracze przy stole podejmują takie same działania jak poprzednicy.

Runda pierwszej licytacji kończy się kiedy każdy z graczy będzie chciał grać dalej – będzie musiał wpłacić odpowiednią ilość pieniędzy do puli w celu umożliwienia sobie kontynuowania rozdania. Istnieje także możliwość zrobienia tzw. walk’a. Walk ma miejsce wtedy, kiedy żaden z graczy nie chce grać dalej w rozdaniu lub nie jest w stanie wpłacić odpowiedniej ilości pieniędzy do puli (jeśli ktoś wcześniej dość mocno podbił). Wtedy pulę wygrywa ten zawodnik, który wyłożył najwięcej. Walk ma miejsce również wtedy, kiedy wszystkie osoby pasują przed zawodnikiem, który wpłacił dużą ciemną.

Podczas gdy odpowiednia liczba graczy zadeklarowała dalsza chęć gry, na stół wykładane są 3 karty wspólne. 3 karty wspólne widziane przez nas na stole nazywane są Flop’em. Każdy z graczy posiada już w tej chwili 5 kart, z których może skompletować układ 5 kartowy.

Rozpoczyna się kolejna runda licytacji. Licytacja rozpoczyna się od zawodnika, który siedzi tuż za rozdającym. Podobnie jak w przypadku pierwszej rundy licytacji każdy z graczy może wykonać odpowiednią akcję: fold, checz, bet. Jeśli pierwszy z licytujących graczy zaczeka, to kolejny gracz ma dokładnie 3 takie same metody podjęcia akcji. Podczas gdy gracz postawi zakład to następny gracz może spasować, sprawdzić lub przebić zakład.

Jeżeli otwarcie licytacji, bądź też dowolne przebicie, nie zostanie przez nikogo sprawdzone, rozdanie w tym momencie kończy się zwycięstwem gracza, którego zakład nie został przez nikogo wyrównany.

Turn

Następnie wykładana na stół jest 4 karta wspólna nazywana Turnem. Odbywa się także kolejna, 3 już tura licytacji. Licytacja przeprowadzana jest w sposób identyczny jak podczas Flopa.

River

Kolejnym etapem jest wyłożenie 5 karty wspólnej – jest to River. Odbywa się także licytacja, która jest po raz kolejny identyczna jak w dwóch powyższych przypadkach.

Podczas ostatniej rundy licytacji mamy do czynienia z tzw. showdown’em. Jeżeli otwarcie licytacji lub przebicie w 4 rundzie licytacji zostanie sprawdzone lub przebite to gracz, które zakład został przed momentem sprawdzony musi jako pierwszy pokazać posiadane karty – wspomniany showdown.

Następnie kolejni gracze, zgodnie z ruchem wskazówek zegara pokazują swoje karty lub też je ‘zrzucają’ – tzw. ‘muck’. Podczas gdy w ostatniej rundzie licytacji żaden z graczy nie otworzył licytacji, to wszyscy zawodnicy porównują karty według powyższych zasad, zaczynać od pierwszego gracza za rozdającym. Gracz, który posiada najmocniejszy układ ze wszystkich wygrywa rozdanie i pulę.

Poker

, , , ,

Spodobał Ci się zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.

Dodaj komentarz:

słabejest okdobrebardzo dobrerewelacja (Oceń ten artykuł!)
Loading...