Najlepsi olimpijczycy wszechczasów

Najlepsi olimpijczycy wszechczasów

Już od 27 lipca czekają nas kolejne emocje sportowe.

Tym razem przeniesiemy się do Londynu, gdzie odbędą się XXX nowożytne Igrzyska Olimpijskie.

Mamy polską grupę reprezentantów, o której będziemy chcieli napisać kilka słów. Skupimy się jednak na początku na najlepszych olimpijczykach, zarówno z Polski jak i ze Świata, którzy przez wiele lat pisali historię Igrzysk.

Oto najlepsi olimpijczycy wszechczasów, o których każdy kibic czy fan sportów powinien wiedzieć.

Spis treści

Michael Phelps

Kto by pomyślał, że artykuł o najlepszych olimpijczykach będziemy mogli zacząć od czempiona naszych czasów. Warto wiedzieć, że wszyscy olimpijczycy tutaj wypisaniu przedstawiani są według liczby zdobytych złotych medali. W latach 2004-2008 amerykański pływak zdobył aż 16 medali.

Zawodnik ten mając zaledwie 19 lat po raz pierwszy wystartował na olimpiadzie. Miało to miejsce w 2004 roku na IO w Atenach. Zdobył tu 6 złotych i 2 brązowe medale ustanawiając przy tym rekord świata oraz 3 rekordy olimpijskie.

Podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie Phelps przeszedł do historii jako zawodnik, który na jednych Igrzyskach zdobył aż 8 złotych medali! Tym samym Phelps pobił rekord Spitza, który zdobył 7 złotych medali podczas Igrzysk w Monachium (1972 rok).

Pływak z Ameryki był najlepszy w następujących konkurencjach:

  • 400 metrów stylem zmiennym
  • 200 metrów stylem dowolnym
  • 200 metrów stylem motylkowym
  • 100 metrów stylem motylkowym
  • 200 metrów stylem zmiennym

a także w sztafetach:

  • 4×100 metrów stylem dowolnym
  • 4×100 metrów stylem zmiennym
  • 4×200 metrów stylem dowolnym

Dzięki zdobyciu 8 złotych medali na IO w Pekinie dostał on niesamowicie wysoką gratyfikację od swojego sponsora – firmy Speedo. Za wyczyn ten firma zapłaciła mu milion dolarów!

Oprócz medali IO Phelps posiada w swoi dorobku wiele medali z Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Ameryki. Jest tym samym najbardziej utytułowanym pływakiem w historii.

Łarysa Łatynina

Założyć się możemy, że bez pomocy Googla nawet nie macie zielonego pojęcia kim jest ta zawodniczka. Jest to ukraińska zawodniczka, która odnosiła sukcesy w barwach Związku Radzieckiego. Podobnie jak Phelps jest multimedalistką olimpijską.

Według wielu obserwatorów Łatynina jest uznawana za jedną z najwybitniejszych gimnastyczek w historii, jedną z legendarnych zawodniczek, które odnosiły sukcesy na IO. Warto pamiętać, że to właśnie do Łarysy należy rekord zdobytych medali na igrzyskach olimpijskich – podczas trzech startów zdobyła aż osiemnaście krążków, w tym 9 złotych.

Swój debiut na Igrzyskach Olimpijskich miała w Melbourne w roku 1956, ostatni raz wystąpiła na IO 8 lat później w Tokio. Oto jak wyglądał jej dorobek medalowy na Igrzyskach, w których startowała:

Melbourne 1956:
Wielobój, drużynowo, skok, ćwiczenia wolne – 4 x złoto
poręcze – srebro
ćwiczenia z przyborem w drużynie – brąz

Rzym 1960:
wielobój, drużynowo, ćwiczenia wolne – 3 x złoto
poręcze, równoważnia – 2xsrebro
skok – brąz

Tokio 1964:
drużynowo, ćwiczenia wolne – 2 x złoto
wielobój, skok – 2 x srebro
poręcze, równoważnia – 2 x brąz

Łącznie zdobyła 18 medali olimpijskich i najprawdopodobniej dopiero na obecnych Igrzyskach może stracić pozycję liderki multimedalistów na korzyść Phelpsa.

Paavo Nurmi

Fiński lekkoatleta, o którym niestety wielu z nas może nawet nie wiedzieć. Był biegaczem długodystansowym, 9-krotnym mistrzem olimpijskim.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku wystartował w 5 konkurencjach biegowych, w których zdobył 5 złotych medali. Wartym podkreślenia jest to, że w biegach na 1500 metrów oraz 5000 metrów wygrywał w odstępie zaledwie 26 minut, ustanawiając na obydwu dystansach ówczesne rekordy olimpijskie.

Paavo Nurmi był jednym z najlepszych biegaczy w historii, był także pierwszym zawodnikiem, którmu postawiono pomnik za życia. Istnieje legenda, która głosi, że zawodnik ten ścigał się z pociągami i potrafił przebiec szybciej niż pociąg relacji Helsinki – Turku. Zmarł 2 października 1973 roku w Helsinkach.

Dorobek olimpijski Nurmiego:
Antwerpia 1920: 3xzłoto – 10.000 metrów, bieg przełajowy, bieg przełajowy – drużynowo, srebro – 5000 metrów
Paryż 1924: 5xzłoto – 1500 metrów, 5000 metrów, 3000 metrów drużynowo, bieg przełajowy, bieg przełajowy drużynowo
Amsterdam 1928: złoto – 10.000 metrów, 2xsrebro – 5000 metrów, 3000 metrów z przeszkodami.

Mark Spitz

Amerykański pływak, który zasłynął zdobyciem po raz pierwszy w historii 7 złotych medali olimpijskich podczas jednym Igrzysk. Miało to miejsce w Monachium w 1972 roku. Wyczyn ten pobił dopiero, wcześniej wspomniany Michael Phelps, który zdobył 8 złotych krążków na jednej Olimpiadzie.

Spitz był fenomenalnym pływakiem, który podczas startów w Meksyku na każdym dystansie bił rekordy świata! Taka sytuacja nie zdarzyła się żadnemu innemu zawodnikowi, startującemu na olimpiadzie. W 1985 roku zawodnik ten dostąpił zaszczytu zapalenia znicza olimpijskiego.

Dorobek medali olimpijskich:
Meksyk 1968: 2xzłoto – 4×100 stylem dowolnym, 4×400 metrów stylem dowolnym, srebro – 100 metrów stylem motylkowym, brąz – 100 metrów stylem dowolnym
Monachium 1972: 7xzłoto – 100 metrów stylem motylkowym, 100 metrów stylem dowolnym, 200 metrów stylem motylkowym, 200 metrów stylem dowolnym, 4×100 metrów stylem dowolnym, 4×100 metrów stylem zmiennym, 4×200 metrów stylem dowolnym

Carl Lewis

Właściwie nazywa się Frederick Carlton Lewis – jest amerykańskim lekkoatletą, sprinterem oraz skoczkiem w dal. Według wielu jest jednym z najwybitniejszych zawodników w historii sportu.

Nie wiele brakowało a zawodnik ten nigdy nie uczestniczyłby w zawodach olimpijskich, w 1984 roku został bowiem wybrany z z draftu do ligi NBA i miał grać w Chicago Bulls. Mimo wyboru nigdy nie zagrał w koszykówkę, wybierając tym samym karierę lekkoatletyczną. Karierę sportową zakończył pod koniec lat 90 XX wieku.

Dorobek medali olimpijskich:
USA 1984: 4xzłoto – 100 metrów, 200 metrów, skok w dal, 4×100 metrów
Korea Południowa 1988: 2xzłoto – 100 metrów, skok w dal, srebro – 200 metrów
Hiszpania 1992: 2xzłoto – skok w dal, 4×100 metrów
USA 1996: złoto – skok w dal

Warto zauważyć, że Carl Lewis dokonał niesłychanego wyczynu, 4 razy z rzędu zdobywał złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w skoku w dal. Ta sztuka nie udała się dotąd żadnemu, innemu zawodnikowi.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012

Spodobał Ci się zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.

Dodaj komentarz:

słabejest okdobrebardzo dobrerewelacja (Oceń ten artykuł!)
Loading...