P*k – czyli opłacalność grania poszczególnych zdarzeń sportowych

P*k – czyli opłacalność grania poszczególnych zdarzeń sportowych

P*k to najważniejszy wzór mający zasadnicze znaczenie w zakładach bukmacherskich.

P czyli prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia i k czyli kurs tego zdarzenia pozwalają na określenie, czy inwestycja części kapitału w dane zdarzenie sportowe po kursie zaproponowanym przez analityka firmy bukmacherskiej jest opłacalna i pozwoli na uzyskanie zysków w dłuższym horyzoncie czasowym czy tez nie.

Jeżeli iloczyn kursu i prawdopodobieństwa jest wyższy od jedności, wówczas granie danego zdarzenia jest opłacalne, jeżeli mniejszy lub równy jeden – wówczas już nie. Najłatwiej można wyjaśnić to na przykładzie:


R. Federer – R. Nadal
1.90 1.90

Na powyższym przykładzie widać, że analityk firmy bukmacherskiej oszacował, że szanse poszczególnych zawodników na odniesienie zwycięstwa w danym spotkaniu są takie same, a więc wynoszą dokładnie 50%. Jeżeli gracz uważa, że prawdopodobieństwo odniesienia zwycięstwa w tym meczu przez Nadala wynosi 60% to wówczas jego p*k jest równe 0,6*1,90 i wynosi 1,14. Oznacza to, że zagranie takiego zdarzenia po kursie zaproponowanym przez bukmachera jest opłacalne i w długim horyzoncie czasowym pozwoli na uzyskanie zysku w wysokości 0,14j. od każdej zainwestowanej 1j.

Jeżeli natomiast gracz uważa, że szanse na zwycięstwo Nadala w tym meczu są równe 52%, to wówczas jego p*k będzie równe 0,52*1.90 czyli 0,988, a więc oznacza to, że kurs zaproponowany przez bukmachera na dane spotkanie jest nieopłacalny i nie pozwoli on na uzyskanie zysku w dłuższym horyzoncie czasowym.

Powstaje zatem pytanie, skąd gracz ma wiedzieć, czy dobrze szacuje prawdopodobieństwo zajścia poszczególnych zdarzeń. Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest stan konta u bukmachera. Nie można poprawności szacowania i swojej wiedzy sportowej oceniać na podstawie kilku udanych lub też nie typów, potrzeba większej próby. Jeżeli kilku miesiącach uda nam się zanotować zysk tzn., że gramy w przeważającej większości typy opłacalne i jesteśmy lepsi w szacowaniu prawdopodobieństwa od analityka pracującego w firmie bukmacherskiej to znaczy, że szacowane przez nas prawdopodobieństwo jest trafne.

Znaczenie formuły p*k pozwala też na zobrazowanie najczęstszego błędu popełnianego przez graczy. Często mamy do czynienia z faktem zmiany kursów na dane spotkanie. Niejednokrotnie bywa tak, że zagranie po początkowym kursie wystawionym przez bukmachera jest opłacalne (np. przy kursie 2,1 gdy uważamy, że szansa powodzenia takiego zagrania wynosi 50%), natomiast po tym jak zbyt duża liczba osób stwierdzi, że dany kurs jest wart gry, analityk obniża taki kurs. Mimo tego wiele osób, które nie zdążyło zagrać przed zmianą kursu, gra po jego zmianie (np. nowy kurs to 2,0), kiedy nie jest to już opłacalne. Dlatego tak istotna jest możliwość grania poszczególnych zdarzeń po najwyższych dostępnych kursach na rynku w przeciwnym razie nasze szanse na zysk spadają. Dwóch graczy może grać te same spotkania i ten który gra po wyższych kursach zanotuje po kilku miesiącach zysk, a drugi stratę.

Należy również pamiętać, aby nie grać spotkań, w których nasza ocena szans pokrywa się z prawdopodobieństwem oszacowanym przez analityka. Na takich spotkaniach nie uzyskamy zysku ze względu na marżę jaka jest zawsze uwzględniana w kursach wystawianych przez firmę bukmacherską, co też widać na powyższym przykładzie.

Legalni bukmacherzy, Poradnik bukmacherski

Spodobał Ci się ten artykuł? Oceń go i zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.

Dodaj komentarz:


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/comments.php on line 76
słabejest okdobrebardzo dobrerewelacja (Oceń ten artykuł!)
Loading...


Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 39

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 39

Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 61

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 61

Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 79

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 79

Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 103

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 103

Zakłady bukmacherskie to świetna forma rozrywki, która w połączeniu z pasją i wiedzą sportową może dać całkiem niezły zarobek. Bardzo popularne zakłady bukmacherskie w internecie dostępne są u wielu bukmacherów a rozpoczęcie obstawiania można rozpocząć już w kilka minut po rejestracji.

Na dobry start firmy bukmacherskie nowym graczom oferują promocje i bonusy powitalne dzięki którym możesz na start dostać za darmo 200, 500, 1000 lub nawet 1500 PLN.

Aby dobrze obstawiać zakłady bukmacherskie powinieneś poznać strategie obstawiania, dostępne systemy bukmacherskie, przyda Ci się też wiedza z zakresu matematyki w zakładach bukmacherskich, obowiązkowo polecamy również nasz poradnik typera. Zachęcamy też do zapoznania się z analizami typami naszych ekspertów bukmacherskich.