Spis treści
Zanim na stole ukażą się trzy wspólne karty (flop) musisz zdecydować, czy warto grać z twoją ręką.
Już podczas gry pre-flop większość twoich przeciwników popełnia kilka większych błędów, takich jak rozgrywanie zbyt dużej ilości słabych rąk startowych. Dlatego też, dla ciebie jako potencjalnego przyszłego pokerzysty, ważne jest odpowiednie dobieranie rąk startowych aby gra była dla ciebie opłacalna.
Ten artykuł wyjaśni kilka podstawowych reguł gry pre-flop, dzięki którym można osiągnąć przewagę nad przeciwnikami, a dzięki temu osiągać zyski.
W pokerze nie ma srebrnych ani brązowych medali. Tylko najlepsza ręka wygrywa pulę i pieniądze. Najważniejszym kryterium związanym z zyskowną grą w Fixed Limit Hold’em jest rozgrywanie niewielu, najlepszych rąk startowych. Nazywa się to grą selektywną (tight) i wymaga pewnego stopnia dyscypliny i cierpliwości.
Jak wspomniano wcześniej, wielu twoich przeciwników będzie popełniać błędy przed flopem grając ze słabymi rękami startowymi, które mają ujemną wartość oczekiwaną. Będą to robić tylko dlatego, że chcą zobaczyć flopa i mają nadzieję coś trafić.
Możesz wykorzystać te błędy poprzez zachowanie dyscypliny i cierpliwości oraz granie tylko z silnymi rękami startowymi, które mają przewagę nad tymi, które trzymają twoi przeciwnicy. W długim okresie przyniesie ci to zysk.
Wartość oczekiwana (The expected value, lub EV) danej ręki to średni zysk lub strata jaką ci przyniesie, jeżeli będziesz ją rozgrywał.
W internecie można znaleźć informacje dotyczące ponad 122 milionów rozdań real-money. Przy tak dużej próbie można uzyskać całkiem dokładne oszacowanie wartości każdej ręki startowej.
Bez niespodzianki, najlepszą ręką startową jest AA, z wartością oczekiwaną wynoszącą 2.32 Big Bet (dużego zakładu, dla przeciętnego gracza). Jeśli będziesz nadal przeglądać listę, z łatwością bardzo szybko odnajdziesz wartość oczekiwaną każdej ręki startowej.
Najlepszą ręką startową nie będącą przy tym parą jest AKs, z wartością oczekiwaną 0.77 (5 miejsce na liście). Od miejsca 6 wartość oczekiwana jest mniejsza niż blindy. Silna ręka typu AJo ma wartość oczekiwaną wynoszącą tylko 0.19BB, T9s 0.05 a A2s na pograniczu (0, nie wygrywasz i nie tracisz. Jest na miejscu 40 na 169 możliwych).
Większość rąk startowych to ręce nie będące parą (94.1%). Tylko 5.9% wszystkich rąk to tzw. pocket pair. Siła rąk nie będących parą może być określona dzięki zaklasyfikowaniu ich wg trzech różnych kryteriów.
W puli, w której znajduje się wielu graczy (tzw. multiway pot) ręka wygrywająca to przeważnie coś z przedziału jedna para – full house. Wszystkie ręce nie będące parą mają takie samo prawdopodobieństwo polepszenia się do dwóch par, trips czy full house’a. Główną różnicą jest prawdopodobieństwo utworzenia najwyższej pary (top pair), straighta i flusha.
3 ważne cechy wymagane do oceny ręki nie będącej parą to (kolejność wg ważności):
A J ma dobrą siłę wysokiej karty, jest suited, ale karty nie są zbyt blisko siebie (istnieje możliwość ułożenia tylko jednego straighta używając dwóch kart z ręki).
65 jest connected (największa możliwa liczba straightów), ale nie ma żadnej wysokiej karty i nie jest suited.
A8 dzięki asowi ma siłę wysokiej karty, ale ani nie jest connected, ani nie jest suited.
Aby ręka była grywalna z pozycji innej niż blindy, powinna być silna w conajmniej dwóch z trzech wyżej wymienionych kategorii. Ręce typu J2 i 65 nie są powyżej średniej. Mają wartość jeśli chodzi o odpowiednio ten sam kolor czy są connected, ale brak im pozostałych cech, które sprawiłyby, że warto byłoby inwestować w nie pieniądze.
Najważniejszą cechą jest siła najwyższej karty. Wysokie asy, jak np. AKo czy AQo to silne ręce, nawet jeśli nie są jednego koloru i dają możliwość ułożenia tylko jednego straighta przy użyciu obydwu kart. Inne offsuited (nie w kolorze) broadway’owe kombinacje („broadway” oznacza kombinację kart, gdzie obydwie z nich to co najmniej T) są grywalne jedynie z późnej pozycji, gdy nikt przed tobą nie podbijał. Nie powinno się grać ze słabszymi rękami nie w kolorze.
Ręce z dwoma wysokimi kartami są znacznie bardziej zyskowne niż ręce z jedną wysoką kartą z następujących powodów:
Ważnym czynnikiem przy ocenie grywalności danej ręki startowej jest pozycja jaką zajmujesz przy stole. Im więcej graczy podejmuje decyzję przed tobą, tym więcej zdobywasz informacji o relatywnej sile twojej ręki, a jeżeli pula nie została jeszcze podbita to mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś ma bardzo dobre karty, jak np. wysoką parę.
Znaczenie późnej pozycji jest widoczne podczas każdej rundy licytacji w Hold’emie. Zdobędziesz więcej informacji o przeciwnikach i dlatego będziesz lepiej wiedział jakie zagranie wybrać, aby było najbardziej opłacalne.
Jeśli grasz z ręką startową, która jest suited, uda ci się skompletować flusha w 6% przypadków. Ponieważ jest do dość rzadkie zdarzenie, niektórzy myślą, że nie ma różnicy między rękami startowymi, które są suited i offsuited. To zdecydowanie błędne rozumowanie.
Nawet jeśli tak często nie uda ci się skompletować flusha, zysk jaki osiągasz jest ogromny. Flush zazwyczaj zgarnia pulę na showdownie, nawet jeśli w rozdaniu jest wielu graczy. Te pule mogą być bardzo duże i to one robią różnicę w statystykach dotyczących procentu wygranych rąk, jeśli porównamy ręce suited i offsuited.
Pamiętaj, że różnica w procencie wygranych z 16% do 20% to nie wzrost o 4%, a wzrost o 25%!
Powinieneś mieć na uwadze następujące czynniki: jedna para na flopie to tylko średnio silna ręka, podczas gdy jedna para z flush drawem to zawsze silna ręka.
Im silniejsza twoja ręka na flopie, tym bardziej agresywnie powinieneś ją rozgrywać.
Czasem na flopie zaczniesz z flush drawem, a skończysz rozdanie wygrywając z kompletnie inną ręką, na przykład z dwoma parami lub trójką.
Dodatkowo, dzięki agresywnej grze mając draw, możliwe staje się wygrywanie rozdań bez showdownu, kiedy to wszyscy przeciwnicy mają słabe ręce i pasują widząc twoją agresję.
Najwyższe pary(Top pair hands)
Ręce 'top pair’ składają się z dwóch wysokich kart, T i wyższych (nazywane też rękami”broadway”). Tego typu ręce przeważnie będą wygrywać małe i średnie pule z najwyższą parą. Rzadko udaje się je polepszyć do bardzo silnej ręki po flopie, dlatego też często stają w obronie przeciw graczom z drawami.
Musisz rozgrywać ręce top pair bardzo agresywnie przed i po flopie tak długo, jak długo twoja ręka jest lepsza od spekulacyjnej ręki przeciwnika. Na następnych rundach przeciwnicy z drawami często odpuszczą gdy nie trafią swojego drawa, a podbiją, jeżeli udało się im go trafić.
Ręce top pair wygrywają częściej, gdy na flopie jest raczej mniej graczy. Nieco słabsze ręce (jak ATo, KJo i wyższe) przynoszą większy zysk, gdy przeciwnicy popełniają błędy, niż przegrywają w pulach, w których udział bierze wielu graczy.
Dlatego powinieneś wykorzystać do maksimum swoją przewagę wynikającą z equity i podbijać przed flopem aby wyeliminować luźnych graczy. Słabsze ręce offsuit typu K8o lub A6o ciężko grać na flopie, gdy jest wielu przecwników. Takie ręce rozgrywa się raczej z późnej pozycji, gdy wszyscy przed tobą spasowali, dając ci możliwość zaatakowania blindów.
Dobre ręce top pair wygrywają znacznie częściej niż przeciętne ręce, najwięcej wtedy, gdy nikt nie ma lepszego układu niż najwyższa para. Powinieneś wykorzystywać tą przewagę jak najwcześniej, podbijając przed flopem, aby osiągnąć maksimum korzyści z tej ręki.
Ręce spekulacyjne
Grywalne ręce spekulacyjne to niskie pocket pairs typu 55 i suited connectory jak np. 98. Takie ręce nie trafiają flopa zbyt często, ale jak już trafią, wtedy stoisz przed szansą wygrania dużej puli. Niska pocket pair może zamienić się w set na flopie, a suited connectory we flush draw lub OESD.
Czesto twój przeciwnik może być drawing dead (żadna karta go nie ratuje) przed turnem, co oznacza, że na pewno wygrasz każdy zakład podczas następnych rund licytacji.
Jako że szansa na ich polepszenie jest raczej mała, tego typu ręce najlepiej zdają egzamin przeciwko dużej liczbie graczy. Po pierwsze, raczej słabe ręce spekulacyjne jak niskie suited connectory powinieneś grać tylko z późnej pozycji za jeden zakład, kiedy w puli jest wielu przeciwników, albo w sytuacji obrony blindów. Nieco silniejsze ręce spekulacyjne, jak niskie pary możesz grać za dwa zakłady przy puli z wieloma graczami, co oznacza, że możesz z nimi sprawdzić raise pod pewnymi warunkami.
Ważne jest jednak aby zobaczyć flop kiedy w puli znajduje się wielu graczy, bo tylko wtedy zostaniesz wynagrodzony jak trafisz swoją kartę. Powinieneś po prostu starać się zobaczyć flop najtaniej jak to możliwe mając rękę spekulacyjną.
Ręce – potęgi
Najsilniejsze ręce to takie, które mają w sobie zalety zarówno rąk top pair, jak i tych spekulacyjnych. Mamy tu na myśli, że są pozbawione wad rąk z dwóch wyżej wspomnianych kategorii. Te tzw. ręce-potęgi mają najwyższą wartość oczekiwaną ze wszystkich rąk startowych.
Do tej grupy należą wysokie pary jak AA, KK, QQ i wysokie suited 'broadwaye’ typu AKs i AQs.
W przeciwieństwie do offsuited rąk top pair, możesz kontynuować z tymi rękami grając agresywnie na turnie i riverze. Zawsze powinieneś też podbijać z tymi kartami przed flopem, aby jak najlepiej wykorzystać ich siłę i wyciągnąć z nich jak najwięcej wartości.
Podsumowanie
Siła poszczególnych rąk startowych zależy od rangi kart, tego czy są połączone oraz tego, czy są suited. Idealna sytuacja to taka, gdzie wszystkie trzy kryteria są spełnione, lub gdy twoja ręka to wysoka para.
Powinieneś zawsze precyzyjnie określać jakość i wartość swoich rąk startowych aby uniknąć kosztownych pomyłek. Zawsze miej w głowie regułę: „Tight is right”. Nawet jeśli nie możesz oprzeć się by zagrać z danymi kartami od czasu do czasu to wiesz, że takie zagranie jest złe. Tabele 'Starting Hands Charts” (SHC) od PokerStrategy powinny pomóc ci w wytrenowaniu samodyscypliny, która jest niezbędna aby zostać odnoszącym sukcesy pokerzystą.
hold'em, pokerzyści, pokerzysta
Spodobał Ci się zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.