Słowniczek pokerzysty

A-Game – Mówi się, że gracz gra swoją A-Game wtedy, kiedy najlepiej czuje grę i nie popełnia błędów przy stole. Jest to po prostu szczyt pokerowych umiejętności dla danego gracza.

Add on – Dodatkowa pula żetonów, opcja ta dostępna jest w niektórych dużych turniejach. Najczęściej add ony są dostępne po zamknięciu ostatniej fazy re-buyów. Od re-buyów różnią się tym, że można je dokupić mając pełen stack, natomiast re-buy możliwy jest tylko w momencie utraty całe początkowej puli.

All In – Jest to zakład, w którym stawiamy wszystkie posiadane przez nas na stole żetony. Zagranie typu All In można stosować właściwie w każdej sytuacji, nie ma na to złotej recepty. Zagranie za wszystko może być postrzegane na dziesiątki różnych sposobów w zależności od sytuacji na stole. Może ono sugerować super mocny układ jak i też soczysty blef.

Ante – Umowna kwota wpłacana w ciemno co rozdanie, mająca na celu przyspieszenie gry oraz zainicjowanie akcji na stole. Ante głownie stosuje się w późnych fazach turniejów, czasem spotykane są w grach typu Cash, najczęściej w 7Stud i Texas Holdem Fixed Limit. Przeczytaj o odmianach pokera.

Backdoor – Amerykańska nazwa na „dociąg od zakrystii”. Backdoor to dociąg na dwie ostatnie karty. Na przykład, mając w ręku 10,J i na flopie Q,7,2 do skompletowania strita potrzebujemy jeszcze na turn i river Króla i Asa lub Króla i 9.

Bad Beat – Zmora każdego pokerzysty, jest to sytuacja, w której mimo procentowej przewagi naszego układu przegrywamy za sprawą dociągu przeciwnika do jeszcze lepszego układu. Przykładem może być następujące rozdanie. Mamy na ręku 3,3;przeciwnik ma 8,9 off. Flop to 8,8,3 rainbow. W tej sytuacji nasz przeciwnik ma tylko 15% szans na pokonanie nas. W chwili gdyby na turnie lub riverze ukazała się 9 lub 8 pokonał by nas wyższym fullem i wtedy moglibyśmy powiedzieć ze dostaliśmy Bad Beata.

Bankroll – Jest to nasz kapitał przeznaczony do gry w pokera. Podobnie jak inwestorzy giełdowi mają swój „portfel inwestycyjny”, tak każdy pokerzysta, lub człowiek zajmujący się obstawianiem zakładów sportowych ma swój bankroll. Wielkość bankrollu ustawia się w oparciu o własny styl gry, wielkość stawek oraz wariancję występującą w wybranej odmianie. Nie istnieje uniwersalny przepis na jego wielkość, bowiem każdy pokerzysta odczuwa inną presję przy takiej samej kwocie do dyspozycji.

Bicycle – Znane również jako „wheel”. Potoczna nazwa najniższego strita, czyli A,2,3,4,5.

Bubble – Faza turnieju, w której zaraz po odpadnięciu ostatniego zawodnika zaczyna się strefa wypłat. Na przykład grając w turnieju, gdzie strefa wypłat zaczyna się od 30 miejsca, faza bubble ma miejsce kiedy w grze pozostaje 31 graczy. Na bubblu większość graczy stara się unikać konfrontacji, żeby bezpiecznie dotrwać do strefy wypłat. Dla osób o małej awersji do ryzyka jest to doskonały moment na zwiększenie swojego stacku przy stole, bo ten moment w turnieju jest doskonałą okazją do blefów i wszelkich innych zagrywek bez mocnej karty w ręku.

Button – Metalowy lub plastikowy krążek, który leży przy rozdającym karty, w grach on-line od gracza na buttonie dealer zaczyna rozdawanie kart. Jest to najlepsza pozycja w pokerze, gdyż gracz na buttonie ostatni zabiera głos w licytacjach. Będąc na buttonie powinno się grać szerszy zakres rąk, oraz być bardziej agresywnym, aby w dalszych rundach mieć możliwość kontrolowania puli.

Cash Game – Rodzaj rozgrywki, potoczne nazywany również Ringiem, gra polega na tym, że w obiegu są żetony wymieniane za żywą gotówkę, w każdej chwili można się przysiąść jak i wstać od stołu niezależnie od stanu posiadanej ilości sztonów. Gry cash są dużo bardziej wymagające niż turnieje, na tego typu stołach spotkać można wielu regularnych graczy od których trudno jest wydusić grosza. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym grę nowym graczom są stałe blindy, przez co dobry gracz nie znajduje się pod presją czasu cały czas grając swoją A-Game.

Continuation Bet – Zakład po flopie w sytuacji kiedy przed flopem również podbijaliśmy, ma on na celu zmuszenie przeciwnika do spasowania kart. Continuation Bet opiera się na tym, iż prawdopodobieństwo tego, że przeciwnik nie trafił silnego układu po flopie jest większe niż szansa, że ma kartę, z którą będzie walczył. Continuation Bet warto stosować przeciwko graczom, którzy rzadko dokładają do puli i chętnie pasują. Nie stosować tego typu zagrania przeciwko graczom notorycznie sprawdzającym każde podbicie niezależnie od tego co dzieje się na stole.

Downswing – Okres w którym przeważają stratne sesje, może być on spowodowany obniżeniem naszej formy, bądź też statystyczną wariancją. Downswing dopada każdego gracza prędzej czy później. Nie należy się nim przejmować, jest to tak naturalne jak kwitnące drzewa wiosną. Nie ma sensu odpuszczać gry jeśli gramy dobrze, a mimo to karta jest przeciwko nam. Jeśli podejmujemy dobre decyzje – a to w pokerze jest najważniejsze- to i tak w długim okresie czasu wyjdziemy na swoje.

Draw – Draw to niekompletny układ, który w takim stanie nic nie wygra, ale może zostać skompletowany do bardzo silnej ręki, która pozwoli na zwycięstwo.

Drawing dead – Dociąg do układu w sytuacji, kiedy ktoś może już mieć skompletowany silniejszy układ. Gracz A ma 6,7 off, gracz B A,6 w piku. Karty na flopie to 4,5,J, wszystkie w kolorze pik. W tej sytuacji gracz A jest Drawin dead, bo nawet jeśli dojdzie mu do strita przegra rozdanie bo przeciwnik skompletował już silniejszy kolor.

Floating bet – Jest to agresywne zagranie na turnie po checku przeciwnika. Floating bet jest rozłożony na dwie części. W pierwszej sprawdzamy continuation bet przeciwnika po flopie (nawet jeśli mamy karty, które nas do tego nie upoważniają), tym samym sugerując mu, że złapaliśmy cos na flopie. W drugiej części, czyli po turnie, jeśli nasz przeciwnik nie wykazał żadnej akcji, zagrywamy mocno dając tym samym znać, że mamy mocną rękę, choć w rzeczywistości tak nie jest. Jest to zagranie raczej dla zaawansowanych pokerzystów.

Freeroll – Turniej pokerowy z zerowym wpisowym, stosowany przez pokerroomy głownie jako zachęta i chwyt marketingowy przyciągający nowych graczy. Freeroll to dobre narzędzie dla tych, którzy chcieli by zacząć przygodę z pokerem, ale szkoda im inwestować własne pieniądze. Wygrane z darmowego turnieju nieraz stają się zalążkiem czegoś co później może się przekształcić w całkiem pokaźny bankroll. W historii pokera on-line mnóstwo jest przypadków graczy, którzy z parunastu dolarów zarobionym dzięki freerollom zrobili kilkutysięczny bankroll.

Freezout – Turniej pokerowy, w którym każdy gracz gra do momentu spłukania się ze wszystkich żetonów, nie ma możliwości dokupienia dodatkowych żetonów ani re-buyów. Najpopularniejszym freezoutem jest main event na WSOP (World Series of Poker).

Gutshot – Potoczna nazwa „inside draw”, jest to dociąg w tzw. środek układu. Mając A,K, a na stole 10,J,4 możemy powiedzieć, że liczmy na gutshota, czyli w tym wypadku jakąkolwiek Damę. Szanse na udany dociąg w środek wynoszą kilka procent, tak więc trzeba mieć pewność, że przeciwnik nam wypłaci odpowiednią pule jeśli już zdecydowaliśmy się na draw. Trochę inaczej sytuacja wygląda jeśli gramy z pozycji, a wcześniej podbijaliśmy i mamy przeciwnika skorego do spasowania. Wtedy podbicie po flopie jest już semi blefem i jeśli przeciwnik nas sprawdzi to prawdopodobnie ma z czym. Aczkolwiek większe szanse są na to, że spasuje. Z kolei jego sprawdzenie może zapędzić go w kozi róg, bo jeśli dobierzemy strita w środek, to prawdopodobnie nie wpadnie na to, że graliśmy na gutshota.

Heads up – Pojedynek jeden na jeden, przez wielu profesjonalistów uznawany za najczystszą formę pokera. Heads up’y rozgrywa się albo jako pojedynek w stylu cash game lub sit & go. W potyczkach head to head strategia gry opiera się na agresji i ciągłej presji na przeciwnika. W większości rozdań nie będziemy nic trafiać na stole, a mimo to bliny będą nas zżerały dlatego trzeba być skłonnym do konfrontacji przez cały czas. Pojedynki 1 na 1 typu cash są o wiele trudniejsze niż turniejowa odmiana.

Limp – Wejście do gry przed flopem bez podbicia, tylko sprawdzenie.

Nuts – Najlepszy możliwy do skompletowania układ na danym stole. Na stole A,10,J,Q,2 rainbow, nutsem będzie strit od 10 do Asa. W sytuacji gdyby 3 karty były w jednym kolorze to nutsem byłby kolor na królu. Na stole gdzie widnieją dwie figury tej samej wysokości np. K,K,10,4,A zawsze istnieje możliwośc fulla lub karety, na powyższym boardzie nutsem będzie kareta króli. Dla takiego stołu: Q,2,3,7,J rainbow, nutsem będzie set Dam.

Probe Bet – Jest to tak zwany „próbny zakład” stanowiący nie więcej niż ½ puli w grze, jego głównym celem jest otrzymanie informacji zwrotnej o sile ręki przeciwnika. Reakcje zwrotne mogą być różne, w zależności od tego kogo mamy w puli. Probe betu nie należy stosować ze słabą ręką przeciwko notorycznie sprawdzającym graczom. Z kolei Ci, którzy grają „strachliwego” pokera zazwyczaj będą pasować. Przebite probe bety mogą świadczyć o wysokiej sile przeciwnika, lub o rozgryzieniu naszego zakładu.

Rainbow – Układ gdy karty na stole są różnego koloru, układ wykluczający skompletowanie koloru.

Rake – Jest to prowizja na rzecz pokerroom’u. Żetony odjęte z puli przez pokój kart jako opłata za prowadzenie gry.

Re-buy – Ponowne wykupienie puli żetonów po stracie poprzedniej, re-buyami są zarówno nowe pule sztonów w grze cash jak i grach turniejowych.

Rush – Okres czasu, w którym karta nam sprzyja i osiągamy spore zyski. W tym okresie sprzyja nam karta, zatem można nieco poszerzyć zakres dotychczas granych rąk i rozgrywać je nieco bardziej agresywnie niż zwykle. Jeśli pozwala na to nasz bankroll, można nawet spróbować sił na wyższych limitach. Generalnie trzeba robić wszystko zgodnie z zasadą „… straty szybko ucinaj, a zyskom pozwól rosnąć…”

Second Barrel – Zagranie podobne do Continuation Bet jednak odbywające się dopiero na turnie.

Short stack – Gracz, który w stosunku do innych zawodników przy stole posiada bardzo mało żetonów. Oczywiście stosunek tych żetonów jest umowny i może to być zarówno 1 do 2 jaki 1 do 4. W grach turniejowych ten zakres jest bardzo szeroki. Bedąc shortstackiem należy zawęzić zakres rąk, z którymi gramy. Na stołach cashowych unikać blefów bo mając mało pieniędzy łatwo możemy być sprawdzeni przez kogoś z dużym stackiem. Z kolei grając w turnieju i mając mniej niż 6 do 9 x big blind+ small blind starać się wsuwać All Iny zamiast tylko tracić na sprawdzenia po których będziemy musieli się wycofywać z puli.

Squeeze play – Jest to agresywne zagranie kiedy mamy już przed sobą jednego podbijającego przed flopem i jednego sprawdzającego. Stosowane najczęściej przeciwko graczom chętnie pasującym swoje karty. Podbicie to powinno wynosić przynajmniej 3/4 puli.

Suckout –  Suckout to sytuacja w pokerze, w której gotowy układ jest pokonany przez rękę, która skompletowała draw. Nie musi to być bad beat, oznacza to po prostu, że gotowa ręka przegrała, ponieważ przeciwnik skompletował swój draw.

Tilt – Stan psychiczny gracza charakteryzujący się dużą porywczością i agresją przy stole, pochopną grą, dużą nerwowością, jednym słowem stan w którym gra przynosi jeszcze większe straty przez nasze błędne zagrywki.

Tilt można przyrównać do każdej innej choroby, i jak w przypadku każdej choroby lepiej jest zapobiegać niż leczyć. O ile leczenie zwykłej grypy nie jest cieżkie, tak leczenie się po tilcie może być bolesne. Skutkiem tiltowania może być nawet utrata całego bankrollu.

Najlepiej zabezpieczyć się przed tiltem samokontrolą. Trzeba poznać pierwsze symptomy tiltu u siebie i w miarę szybko postawić diagnozę. Wtedy albo odchodzimy od gry do czasu kiedy się uspokoimy, albo uświadamiamy sobie, że właśnie tilt zbliża się wielkimi krokami i staramy się uspokoić swoja grę. Ta druga opcja jest dla doświadczonych graczy, którzy będą potrafili sobie poradzić jednocześnie z pierwszymi objawami tiltu i przeciwnikami na stole.

Najczęstszymi niepokojącymi objawami są: zbyt szeroki zakres rąk, z którymi wchodzimy do gry; niepotrzebne blefy; granie zbyt agresywnie na niezbyt mocne układy; granie bez pozycji ze słabymi kartami; sprawdzanie przeciwników mimo wewnętrznej pewności, że są lepsi od nas w danej sytuacji.

Under The Gun – Pierwszy gracz na stoliku pokerowym po big blind i small blind. Gracz ten jako pierwszy podejmuje decyzję w rozdaniu. Najtrudniejsza pozycja na stole.

Poker

, , , , , , , , ,

Spodobał Ci się zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.

Dodaj komentarz:


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/comments.php on line 76
słabejest okdobrebardzo dobrerewelacja (Oceń ten artykuł!)
Loading...






Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 39

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 39

Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 61

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 61

W ostatnich latach poker a szczególnie odmiana Hold'em Poker, przebojem przebił się na salony i stał się najpopularniejszą grą towarzyską na świecie a w mediach co jakiś czas słychać o wielomilionowych wygranych.

W internecie możesz grać w pokera dla zabawy lub na prawdziwe pieniądze, dzięki darmowym turniejom niczym nie ryzykując możesz grać o kasę. Wybór pokerroomów i stołów pokerowych jest bardzo duży, w każdym z nich możesz mierzyć się z graczami z całego świata w bezpośrednich rozgrywkach 1-1, grach cash'owych oraz w różnych odmianach turniejów.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem pokerowym, poker dla początkujących, wybierz odpowiedni pokerroom, odbierz bonus powitalny, zasiądź przy stoliku i rozpocznij przygodę swego życia.