Grając w pokera pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z tym terminem. Tak naprawdę mało osób przywiązuje do tego wagę. To błąd, Pot Odds to bardzo ciekawe zagadnienie.
W tym artykule postaram się Wam go delikatnie naświetlić i bardziej przedstawić sposób obliczania Pot Odds.
Spis treści
Można powiedzieć, że jest to stosunek pieniędzy jakie należy dopłacić by pozostać w grze do naszych realnych szans na wygranie konkretnego rozdania.
Umiejętność poprawnego obliczania Pot Odds jest niezwykle istotna, gdyż na podstawie tej banalnej matematyki, jesteśmy w stanie określić czy poprawną decyzją będzie spasowanie naszej karty czy pozostanie w rozdaniu. Poker to w głównej mierze matematyka i psychologia. Zajmiemy się dziś powierzchownie Królową Nauk.
Nie. Nie w każdym rozdaniu należy obliczać nerwowo w pamięci, tylko po to aby, odpowiedzieć sobie czy jest sens pozostać w aktualnej rozgrywce.
Oto najczęstsze sytuacje, z którymi mamy do czynienia wraz z ukazaniem się flopa:
I to właśnie ta ostatnia sytuacja wymaga poprawnego wyliczenia Pot Odds.
Na samym początku musimy wyliczyć liczbę tzw. outs. Są to karty, które pozwolą nam skompletować dany układ – w naszym przykładzie, zamieszczonym powyżej, jest to strit.
Nasz powyższy układ posiada 8 outów. Dlaczego właśnie tyle? W talii mamy po 4 asy i 4 dziewiątki, które w tym przypadku pozwolą nam uzyskać strita (4+4=8).
Inny przykład to draw do koloru:
Ręka Ks-Qs (ten sam kolor – pik), flop A (pik)-9 (pik)-5 (karo). Widzimy, że istnieje możliwość skompletowania koloru. Ile tutaj mamy outów? 9: 13 pików znajduje się w 52 kartowej talii, z czego 2 piki są na flopie i 2 u nas na ręku zatem 13-2-2=9.
Mając wyliczoną ilość outów pora na wyliczenie procentowych szans na trafienie naszego układu. Najprostszy sposób, który pozwoli nam szybko to obliczyć: liczba outów * 2 * ilość kart, który zostaną wyłożone jeszcze na stół.
Kolejny orzykład z góry:
Ręka: Q-J, flop 4-K-10 – procentowe szanse: 8 (ilość outów) * 2 * 2 (ukaże się turn i river) = 32%. Jest to wyliczenie miarodajne, gdy jeden z graczy zagra ALL-IN: mamy wtedy pewność, że ujrzymy 2 pozostałe karty.
Jeśli natomiast nasza ręka to Q-J a flop+turn 4-K-10-2 to procentowe szanse kształtują się następująco: 8outów * 2 * 1 = 16%.
Ten banalny wzór pozwala nam określić nasze szanse w bardzo dokładnym przybliżeniu, wystarczającym do podejmowania prawidłowych decyzji podczas gry.
Mając wyliczone procentowe szanse na dobranie do koloru czy strita zajmujemy się podbiciem, które musimy sprawdzić. Jeżeli w puli leży $80 i nasz przeciwnik zagrywa ALL-IN za $20 to mamy do dołożenia $20 do puli $100, czyli 20% puli. Mając draw do strita, czyli około 32% szans na jego trafienie na turnie czy riverze, to nasze sprawdzenie będzie tutaj poprawne.
Jeżeli jednak mielibyśmy do czynienia z inną sytuacją, gdzie pula wynosiłaby $60 a nasz przeciwnik zagrywa ALL-IN $40 to znaczyłoby z kolei, że musimy dołożyć $40 do puli $100 co jest równoznaczne z tym, że nie dostajemy poprawnych Pot Odds do zbierania do strita. Poprawną decyzją w tej chwili będzie pas.
Nie rzadko zdarzają się sytuacje, w których nie otrzymamy poprawnych Pot Odds do sprawdzenia. Mimo tego opłaca nam się sprawdzać. Sytuacja taka ma miejsce, gdy nasz przeciwnik jest ciągle w grze i ma przed sobą sporo żetonów. Jeśli z naszej oceny gry przeciwnika wynika, że nawet po trafieniu przez nas silnego układu uda nam się od niego wyciągnąć jeszcze odpowiednią ilość żetonów, powinniśmy sprawdzić – jest to tzw. Implied Odds. Jest to jednak niezwykle trudne do ocenienia i polega na dokładnej ocenie wcześniejszej gry naszego rywala.
Znajomość poprawnego wyliczania Pot Odds jest potrzebna nam, jako graczom, nie tylko w sytuacji gdy sami mamy dobierający układ i musimy ocenić czy opłaca nam się dobierać do koloru czy strita.
Umiejętność obliczania Pot Odds przydatna jest również w odwrotnej sytuacji: jeśli trafiamy silny układ na flopie i będziemy potrafili wyliczyć wysokość naszego zagrania w taki sposób, aby przeciwnik dobierający do układu musiał popełnić błąd w przypadku ‘ciągnięcia’ do strita czy koloru.
Polecam wszystkim zapoznanie się z tą tematyką, która w pewnych momentach okazuje się niezwykle pomocna.
Co to są zakłady blokowe? Jest to pomysł firm bukmacherskich, który ma za zadanie urozmaicenie…
Sezon tenisowy w pełni. Aktualnie pasjonujemy się turniejem US Open na kortach w Nowym Jorku,…
Już w najbliższą sobotę Robert Lewandowski postara się zdobyć swojego gola numer 300 w niemieckiej…
Cristiano Ronaldo zdaje się zazdrościć rozgłosu, jaki w ostatnich tygodniach towarzyszył Leo Messiemu w związku…
Legalni bukmacherzy w Polsce robią co w ich mocy, aby dostarczyć swoim klientom produkt z…
W ten weekend swoje rozgrywki wznowi kilka topowych europejskich lig piłkarskich. Na boiska powrócą m.in.…