Znasz już zasady gry, teraz chciałbyś wiedzieć, jak grać, żeby wygrać. Zanim zaczniesz czytać ten mini-przewodnik po strategii i taktyce texas hold’em poker, kilka uwag:
– rozegraj przynajmniej kilkanaście rozdań na stołach demo (play money) tak by do końca opanować zasady gry i móc skupić się wyłącznie na strategii;
– jeśli grając na demo podwoiłeś swój wirtualny bankroll, nie myśl, że jesteś dobrym graczem; gra na demo jest nierealistyczna i nie należy wyciągać z niej żadnych wniosków; owszem, zasady są identyczne ale to koniec podobieństw – grając wirtualnymi pieniędzmi, których strata 'nic nie boli’, podejmujemy decyzję, na które w prawdziwej grze nigdy byśmy się nie zdecydowali;
– poniższy mini-przewodnik jest naprawdę mini. Kiedy przeczytasz ten artykuł nie zaczniesz grać jak mistrz World Series of Poker. Ten tekst zwróci twoją uwagę na kilka ważnych rzeczy, o których wcześniej nie myślałeś bądź nie zdawałeś sobie sprawy z ich istnienia. Pomoże Ci uchronić się przed większymi stratami a kiedy trafisz na słabszych graczy, pomoże Ci ich ograć.
Jeśli bardzo poważnie myślisz o pokerze to:
To ciężka praca ale uwierz mi, jej efekty są warte wysiłku.
– pamiętaj, że niezależnie w co, gdzie i z kim grasz, nie ma jednej prostej recepty na sukces. Zmieniając stoły i przeciwników, zobaczysz jak różnorodny jest poker a kluczem do zwycięstwa jest nieustanne dostosowywanie swojej gry do panującej sytuacji. Brzmi to trywialnie, ale nie jest wcale proste w realizacji. Wraz z doświadczeniem i setkami rozegranych rozdań znajdziesz jednak sposób i na to.
Spis treści
Tak naprawdę pokerzystów nie dzieli się na wyjadaczy i frajerów, lecz klasyfikuje się ich grę wg. dwóch poniższych kryteriów:
Loose/Tight określa ile rąk rozgrywa dany gracz. Jeśli gra tylko najlepsze karty, cierpliwie czeka na okazję to jest to gra tight. Przeciwnym przypadkiem jest gracz Loose – do gry wchodzi się z prawie każdą kartą.
Passive/Agressive – Gracze pasywni nie lubią się wychylać i nawet z dobrą kartą kartą mówią głównie Check lub Call. Gracz agresywny zaś, to nie taki, który podbija z byle czym, lecz stosuje dość radykalną taktykę: jeśli karta mu nie odpowiada, pasuje, nie liczy, że na stole pojawi się prezent od losu; kiedy zaś jest ze swojej karty zadowolony, agresywnie podbija, wlewając strach w serca przeciwników a zarazem zmuszając ich do ekstra wydatków jeśli chcą go sprawdzić.
Uproszczony ranking od najgorszego do najlepszego gracza:
O ile kwestia passive/agressive wydaje się być dość oczywista i zależy głównie od psychiki gracza (i jego pracy nad nią!) to problem loose/tight, czyli z jaką ręką grać, z jaką spasować a z jaką podbijać, jest już bardziej skomplikowany. Mało powiedziane, jest on niezwykle skomplikowany i nie jedną książkę napisano na ten temat. W tym artykule spróbujemy w skrócie omówić ten problem, najpierw jednak kilka słów o pozycji…
Dla większości początkujących graczy, ich pozycja przy stole jest najbardziej niedocenianym aspektem gry. Koncentrują się oni na swoich dwóch kartach a nie myślą o skutkach tego, czy grają na pozycji Big Blind, Dealera czy też pośrodku. Przejdźmy zatem do konkretów. Wyróżniamy następujące pozycje (dla uproszczenia przyjmijmy, że gramy w 10 osób):
Early position – to pierwsze trzy osoby, które podejmują decyzję w danej rundzie. Dla uproszczenia powiemy wprost: na early position grają small blind, big blind i gracz na lewo od big blind. Oczywiście, w fazie pre-flop SB i BB podejmują decyzje jako ostatni ale już w każdej kolejnej fazie rozgrywki to oni zaczynają licytację!
Late position – to dwie ostatnie osoby, które podejmują decyzję. W skrócie – dealer i gracz na prawo od niego (cut-off)
Middle position – pozostała piątka.
Gracze na early position są w najgorszej sytuacji, gdyż swoje decyzje podejmują jako pierwsi, niejako w ciemno – nie wiedzą co zrobią następni gracze. Ten handicap sprawia, że by zobaczyć flopa z early position trzeba mieć relatywnie silną kartę.
Gracze na late position są w najbardziej komfortowej sytuacji. Podejmują decyzję znając posunięcia wszystkich pozostałych. Ta dodatkowa przewaga sprawia, że grając na late position możemy wchodzić do gry z relatywnie najsłabszą kartą.
Gracze na middle position są oczywiście w sytuacji pośredniej. Do gry mogą wejść z kartą słabszą niż ci, którzy zajmują early position, ale też musi to być karta mocniejsza, niż ta, która wystarcza do gry z late position.
No dobrze, a gdy przy stole siedzi 6 a nie 10 osób, co wtedy? Nie ma dokładnej reguły określającej kto i kiedy na jakiej pozycji gra. Ale też nie ma takiej potrzeby. Ważne, by wyrobić sobie następujący tok myślenia: Ile osób podejmuje decyzje po mnie, mając nade mną przewagę? Jeśli relatywnie dużo – jestem na early position, jeśli jedna, bądź nikt – jestem na late position.
Wiemy już co to są pozycje przy stole, wiemy, że mamy grać tight, czas wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Poniżej znajduje się tabelka z klasyfikacją rąk autorstwa Davida Sklansky’ego i Masona Malmuth’a – niekwestionowanych guru teorii pokera i autorów m. in. Hold’em Poker For Advanced Players:
Grupa1: AA, KK, QQ, JJ, AKs
Grupa2: TT, AQs, AJs, KQs, AK
Grupa3: 99, JTs, QJs, KJs, ATs, AQ
Grupa4: T9s, KQ, 88, QTs, 98s, J9s, AJ, KTs
Grupa5: 77, 87s, Q9s, T8s, KJ, QJ, JT, 76s, 97s, Axs, 65s
Grupa6: 66, AT, 55, 86s, KT, QT, 54s, K9s, J8s, 75s
Grupa7: 44, J9, 64s, T9, 53s, 33, 98, 43s, 22, Kxs, T7s, Q8s
Grupa8: 87, A9, Q9, 76, 42s, 32s, 96s, 85s, J8, J7s, 65, 54, 74s, K9, T8, 43
x oznacza dowolną kartę,
literka s oznacza suited – karty w jednym kolorze, w przeciwnym wypadku są to karty w różnych kolorach jeśli w powyższym spisie nie ma jakiejś ręki, to znaczy, że reprezentuje ona sobą prawdziwe dno
A teraz, zaiste idioto-odporna rada dotycząca wyboru ręki i strategii pre-flop:
Pamiętaj! Powyższy zbiór reguł jest radykalnie uproszczony. By dokładnie zgłębić tajniki gry fazy pre-flop musisz sięgnąć do literatury.
Pamiętaj też, o czym pisałem na wstępie – nie ma sztywnych, idealnych reguł – graj dużo, analizuj swoją grę i wyciągaj wnioski – po jakimś czasie dojdziesz do swojej własnej strategii, znacznie lepiej dopasowanej do twojego charakteru i stylu gry.
Mam jednak nadzieję, że dwa powyższe punkty zwróciły twoją uwagę na znaczenie dwóch bardzo ważnych w pokerze spraw: pozycji i podziału siły rąk oraz wzajemnych interakcji między nimi.
gry u, hold'em, książki pokerowe, pozycja na stole, strategia i taktyka, texas hold em poker, texas holdem
Spodobał Ci się zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.