Strategia, której zaufało wielu zawodowców. Minimalna doza ryzyka przegrania wszystkich posiadanych żetonów przy maksymalnej wygranej? To własnie Small Ball.
Jest bardzo wiele elementów tej popularnej strategii, były one stosowane przez graczy od dawna, jednak dopiero światowej sławy pisarz – pokerzysta Daniel Negreanu pozbierał je wszystkie w całość, usystematyzował oraz nazwał. O historii Small Ball można przeczytać w książce „Power Hold’em Strategy”.
Small gra to specyficzny rodzaj strategii, w której gracz w pełni kontroluje wysokość puli. Dzieje się to w taki sposób by przy minimalnym ryzyku przegrania wszystkich żetonów jak najwięcej ugrać w danej partii. Przejawia się to rozegraniem wielu rąk małymi stawkami na bet oraz podbijaniem a także unikaniem angażowania się w zagrania, w których ryzykujemy wszystko co posiadamy. Staramy się po prostu wygrać wiele niedużych pul.
Najlepsze zastosowanie Small Ball ma w turniejach MTT oraz w grach cash’owych. Strategia ta najlepiej sprawdza się w grach, w których początkowa pula każdego zawodnika jest duża, a czas poziomu zmiany blindów jest długi.
No właśnie. Nie każdy może z tej strategii korzystać. Ważnym elementem w przypadku tej strategii jest angażowanie się gracza w wiele rozdań, często ze słabymi kartami! Należy pamiętać, że jeżeli wchodzimy w rozdanie to staramy się utrzymywać pulę na niskim poziomie, rezygnując z większych przebić czy obstawień. Kluczowe w tym przypadku znaczenie ma gra na flopie. W tym momencie rozstrzyga się teoretycznie całe rozdanie. I właśnie dlatego strategię Small Ball powinni stosować tylko tacy gracze, których gra na flopie stoi na wysokim poziomie.
Gracz musi pamiętać aby utrzymać niską stawkę przed flopem. Pula jaka zostanie utworzona właśnie w tym momencie w dużym stopniu determinuje graczy do dalszej gry a także mówi o wysokości zakładów wnoszonych na flopie, turnie oraz riverze. Zakład bowiem jest proporcjonalny do wysokości całej puli.
Łatwo to zobrazować na prostym przykładzie. Zakładamy że bliny wynoszą 50$ oraz 100$. Oprócz nas przy stole siedzi dwóch pokerzystów. Oto jak będzie kształtować się pula po kolejnych etapach gry: raise przed flopem 250$
Teraz postawmy sobie pytanie: co się stanie z pulą końcową, wówczas gdy nasze przebicie przed flopem powiększymy zaledwie o 250$? Raise przed flopem: 400$
Zatem jak widzimy przy podbiciu zaledwie o 250$ pula zwiększa się aż o 2400$!
Zgodnie ze strategią small ball powinniśmy wykonywać przed flopem przebicia w wysokości 2 dużych ciemnych. Dzięki temu uzyskamy efekt małej puli a także zmniejszymy ryzyko przegrania wielu naszych żetonów.
Istnieje tutaj pojęcie presji jaką wywrzemy naszym podbiciem. Będzie ona identyczna jak w przypadku podbicia wyższego, zmniejszy się jednak ryzyko utraty naszych żetonów. Nawet jeżeli przegramy dane rozdanie, w dalszym ciągu pozostaje nam duży stack na kolejne rozdanie.
Bardzo ważnym elementem rozgrywki przed flopem jest umiejętna selekcja kart, z którymi mamy zamiar wejść do gry. Jeżeli nasza pozycja jest dobra to śmiało możemy przebić z bardzo szerokim zakresem rąk. Przykładowo A-X (X-dowolna karta), 6-7 w kolorze, z jednym warunkiem: nikt nie mógł przed nami wykonać podbicia. Z tak marginalnymi rękami nie powinniśmy ryzykować znacznej liczby żetonów, które należałoby postawić w celu sprawdzenia przebicia jednego z graczy podbijających.
Dzięki tak „luzackiej” grze wyrobimy sobie w oczach innych graczy image osoby, która wchodzi do gry z każdą ręką. Zaowocuje to w momencie kiedy trafimy silny układ. Głównym założeniem autora książki jest to, że w strategii tej przekonujemy rywali o tym, że nasze zagrania są maniakalne, co nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Aby uzyskać niską pulę na flopie, musimy stosować czekanie. Często, jeżeli podbijamy przed flopem, to niezależnie od kart pokazanych na flopie, stawiamy zakład kontynuacyjny, aby zasugerować rywalom, że posiadamy silny układ „na ręcę”. Jeżeli wykonaliśmy już taki zakład to według autora książki, na turnie powinniśmy zaczekać. Mamy tutaj dwie korzyści: utrzymujemy niską pulę a także nasze zagranie może skłonić przeciwnika do blefu na riverze, który jesteśmy w stanie sprawdzić.
Dzięki small ball minimalizujemy ryzyko przegrania dużej sumy a otrzymujemy okazję do wygrania większej puli, jeżeli wiemy, że posiadamy układ lepszy od rywali. Musimy pamiętać, że najważniejszą rzeczą jest utrzymanie niskiej puli po flopie, małe bety, czekanie oraz sprawdzanie. Czy nie lepiej częściej wygrywać małe pule niż angażować się w grę all-in, która może nas w krótkim czasie wyeliminować z dalszej gry?
Strategia Small Ball najbardziej porządane rezultaty przynosi w sytuacjach, w których blindy są niskie w stosunku do ilości żetonów posiadanych przez graczy. Takie sytuacje mają miejsca w turniejach MTT czy Sit&Go a także w grach cash’owych, gdzie poziom blindów nie wzrasta.
gry u, hold'em, pokerzyści, pokerzysta
Spodobał Ci się zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.