Żadne inne rozdanie nie przyprawia graczy o takie mdłości jak przerażająca 16. Gracze nienawidzą dobierać, bo obawiają się, że będą mieć bust.
Niezwykle wielu spośród nich tchórzy i nie dobiera więcej kart bez względu na to, co pokazuje im krupier. Inni wybierają opcję by się poddać jeśli możliwe jest przegranie połowy zakładu, wszakże zawsze to lepiej niż przegrać wszystko.
Jeśli 16 wychodzi jako para ósemek, większość graczy ociąga się z rozdzieleniem jeśli krupier pokazuje 9, 10 lub asa ponieważ obawiają się straty dwóch zakładów zamiast jednego. Wtedy powstaje 16 z asem liczonym jako 11 (tzw. lekka 16). Cóż więc ma zrobić gracz, gdy dostanie 16?
Po pierwsze, skupmy się na twardej 16. Jest to rozdanie, które nie zawiera asa, a jeśli go zawiera – as jest liczony jako 1. Przykładami twardej 16 mogą być 10-6, 5-7-4 lub 7-8-As.
Poprawna podstawowa strategia gry dla twardej 16 to nie brać więcej kart, gdy krupier pokazuje niskie karty (od 2 do 6), a wziąć następną kartę, gdy krupier pokaże wysoką (7, 8, 9, 10 lub As). Postępowanie według tej strategii nie gwarantuje wygranej za każdym razem, ale prawdopodobnie gracz przegra mniej na dłuższą metę. Pozwólcie, że wytłumaczę.
Przypuśćmy, że dostaliście 10-6, a krupier pokazuje 7.
Jeśli bierzesz kartę, wygrywasz przeciętnie 30% razy, a przegrywasz średnio 70% razy.
Jeśli nie bierzesz więcej kart, wygrywasz średnio 26%, a przegrywasz przeciętnie 74%.
Zauważcie, że zwiększacie swoje szanse wygranej o 4%, w przypadku gdy dobieracie (hit), a nie gdy się wstrzymujecie (stand). Ale krupier jest w dalszym ciągu przytłaczającym faworytem, ponieważ on wygra średnio 70% rozdań wobec waszych 30%. Ale czy lepiej jest wygrać 30% razy dzięki dobieraniu, czy 26% razy dzięki nie dobieraniu? Należy dobierać, ponieważ zwiększa to wasze szanse o 4%, niewiele, ale każdy procent pomoże wam w dłuższej perspektywie gry w blackjacka.
Tak właśnie wygląda podejmowanie decyzji w przypadku twardej 16. Nawet stosując podstawową strategię przegrasz więcej rozdań niż wygrasz, ale w dłuższej perspektywie wygrasz więcej niż przy przyjęciu strategii wstrzymywania się.
Tracenie mniej w rozdaniach, w których jest się słabszym jest równie istotne jak wygrywanie więcej, gdy jest się faworytem.
Co, gdy twoja 16 składa się z trzech lub więcej kart takich jak 5-7-4? Zazwyczaj podstawowa strategia pomija kompozycję rozdania. Jednak, jeśli masz twardą 16 składającą się z trzech lub więcej kart, nie powinieneś dobierać więcej kart, gdy krupier pokazuje 10. Powodem takiej strategii, jest fakt, że wykorzystałeś już kilka niskich kart, które będą Ci potrzebne, gdybyś miał dobierać.
To z kolei pokazuje szanse w przypadku, gdy zdecydujesz się wstrzymać.
Niektóre kasyna pozwalają graczom na Surrender (starta połowy zakładu i poddanie się). Oznacza to, że rezygnujesz z możliwości dalszej gry z Twoim rozdaniem i automatycznie przegrywasz połowę tego, co obstawiłeś. Nawet, gdy poddanie się jest proponowane, większość graczy nie lubi się poddawać bez walki. Więc rzadko korzystają z tej możliwości. Nie jest to rozsądne, gdyż poddanie twardej 16, gdy krupier pokazuje 9, 10 lub asa zaoszczędzi więcej Twoich pieniędzy w dłuższej perspektywie niż dobieranie kart.
Faktycznie, poddanie się jest zawsze najlepszą opcją, gdy szanse na wygranie rozdania są niższe niż 25%. Weźmy na przykład rozdanie twardej 16 wobec 10. Jeśli będziemy dobierać karty nasza szansa na wygraną wyniesie 23,4%. Oznacza to, że krupier ma szanse na pokonanie nas w wysokości 76,6%. Gdybyśmy zagrali 100 twardych 16 przeciwko 10 krupiera, przy podanym wcześniej prawdopodobieństwie, skończylibyśmy rozgrywkę wygrywając około $23 a przegrywając $77 z przeciętną stratą netto w wysokości $54. Poddając się w każdym rozdaniu nasza strata netto wyniosłaby $50. Czy teraz to jasne?
Lepiej przegrać $50 niż $54, co powoduje, że poddawanie się z twardą 16 przeciwko 10 jest lepszą grą, ponieważ oszczędzisz $4.
Jeśli przytrafi Ci się rozdanie z lekką 16 (jak As-5), nie należy nigdy się poddawać i nigdy nie wstrzymywać się z dobieraniem kart. Pierwsza opcja to double (zwiększenie zakładu i dobranie jednej karty, a potem stand), ale tylko w przypadku, gdy krupier pokazuje słabą kartę 4, 5, lub 6. Jeśli nie, należy dobierać.
Na końcu, mamy parę 8. Poprawną podstawową strategią gry jest split (rozdzielenie) ósemek, bez względu na to, co pokazuje krupier. Mimo że stracisz pieniądze na obydwu rozdzielonych 8, połączona strata w dłuższej rozgrywce będzie niższa niż przegrana kwota, gdybyś grał jedno rozdanie z 16. Rozdzielenie ósemek przeciwko 10 krupiera jest ponadto nieco lepszą grą niż poddanie się.
Nie ma wątpliwości, że 16 jest kiepskim rozdaniem w blackjacku. Niestety, jest to jedno z najczęstszych rozdań jakie będziesz dostawać. Jednak, jeśli będziesz stosował się do powyższej strategii gry, zoptymalizujesz swoje szanse na większą wygraną, a mniejszą przegraną, w dłuższej rozgrywce. Jest to mądry sposób rozgrywania blackjacka.
Co to są zakłady blokowe? Jest to pomysł firm bukmacherskich, który ma za zadanie urozmaicenie…
Sezon tenisowy w pełni. Aktualnie pasjonujemy się turniejem US Open na kortach w Nowym Jorku,…
Już w najbliższą sobotę Robert Lewandowski postara się zdobyć swojego gola numer 300 w niemieckiej…
Cristiano Ronaldo zdaje się zazdrościć rozgłosu, jaki w ostatnich tygodniach towarzyszył Leo Messiemu w związku…
Legalni bukmacherzy w Polsce robią co w ich mocy, aby dostarczyć swoim klientom produkt z…
W ten weekend swoje rozgrywki wznowi kilka topowych europejskich lig piłkarskich. Na boiska powrócą m.in.…