Szanse medalowe Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie

Szanse medalowe Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie

Na czas Olimpiady, podobnie jak niedawno na Euro 2012, niemal każdy z Polaków po raz kolejny stanie się trenerem.

Znów będziemy śledzić poczynania naszych rodaków, którzy będą chcieli odnosić sukcesy na IO i zdobywać medale. No właśnie – jak to będzie z tymi medalami? Ile medali zdobędą Polacy?

W których dyscyplinach mamy największe szanse na krążki złote, srebrne i brązowe?

Siatkówka

Zacząć wypada od naszych siatkarzy. Siatkówka w Polsce od dawna powinna być sportem narodowym. My jednak wybraliśmy sobie piłkę nożną, wokół której dodatkowo został nadmuchany balon podczas Euro. Polacy zagrali jak zawsze. Dlaczego nie możemy okrzyknąć siatkówki sportem narodowym?

Mamy przecież tak znakomitym zawodników. Trener Andrea Anastasi pracuje z Polakami blisko półtorej roku i od tej pory można zauważyć znakomity postęp naszej kadry. Weźmy pod uwagę jedynie historyczny triumf w Lidze Światowej. Do tej pory dochodziliśmy zaledwie do półfinału.

W tym roku natomiast nie mieliśmy sobie równych. Nie straszna nam była Brazylią, która ogrywaliśmy praktycznie za każdym razem. Również Kubańczycy nie stanowili dla nas problemu. Mamy bardzo dobrą drużynę, która na IO może, a nawet powinna zdobyć medal.

Zawodnicy powołani przez trenera Anastasiego na turniej w Londynie

  • rozgrywający: Paweł Zagumny (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Łukasz Żygadło (Fakieł Nowy Urengoj)
  • atakujący: Zbigniew Bartman (Asseco Resovia Rzeszów), Jakub Jarosz (Andreoli Latina)
  • środkowi: Marcin Możdżonek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Piotr Nowakowski (Asseco Resovia Rzeszów), Grzegorz Kosok (Asseco Resovia Rzeszów)
  • przyjmujący: Michał Kubiak (Jastrzębski Węgiel), Bartosz Kurek (Dynamo Moskwa), Michał Ruciak (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Michał Winiarski (PGE Skra Bełchatów)
  • libero: Krzysztof Ignaczak (Asseco Resovia Rzeszów)

Warto zauważyć, że nasz trener stawia na zgranie drużyny. Każdy bowiem z wyżej wymienionych zawodników grał w turnieju finałowym Ligi Światowej w Sofii. Kolektyw w drużynie jest niesłychany i nie ma sensu zmieniać zwycięskiego składu. Nasza drużyna może poszczycić się znakomitą ławką rezerwowych, dzięki której mamy duże pole do popisu. Zauważyli to także trenerzy Włoch i Brazylii, którzy twierdzą, że każdy z naszej drużyny może wejść i pomóc słabiej dysponowanemu zawodnikowi.

Cieszy ten fakt. Cieszy też to, że kibice bez względu na wszystko będą naszym kibicować. Mamy jedynie nadzieję, że na obietnicach o medalu olimpijskim się nie skończy.

Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)

Według wielu statystyków to właśnie Polka ma największe szanse na wysłuchanie „Mazurka Dąbrowskiego” na Olimpiadzie w Londynie. Nie ma co ukrywać, że nasza „góralka” od dłuższego czasu prezentuje bardzo wysoką formę. Naszym zdaniem szansa w przypadku Mai Włoszczowskiego na złoto jest bardzo duża i warto rozważyć takie rozwiązanie podczas typowania.

Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)

Nie mniejsze szanse na najcenniejszy medal będzie miała również kajakarka Marta Walczykiewicz. Jak dotąd zawodniczka ta nie ma w swoim dorobku medalowym ani jednego medalu złotego. Nie mnie jednak posiada już 5 medali Mistrzostw Świata oraz 5 medali Mistrzostw Europy.

Start na olimpiadzie zapewniła jej kwalifikacja z sierpnia 2011 roku i, jak sama podkreśla, będzie to dla niej pierwszy i, ma nadzieję, wymarzony start na Igrzyskach Olimpijskich. Marta jest młoda, ambitna i do tego bardzo utalentowana. Jej trener określą ją jako tytana pracy. Sądzimy więc, że kilka lat treningów nie pójdzie na darmo i zawodniczka ta zdobędzie dla Polski medal olimpijski.

Konrad Czerniak (pływanie)

Wielu kibiców liczy też na Konrada Czerniaka, który na swoim koronnym dystansie – 100 metrów stylem motylkowym, ma spore szanse na medal. Zawodnik ten ma dopiero 23 lata a w swoim dorobku już wicemistrzostwo świata z 2011 roku a także dwukrotne mistrzostwo Europy na krótkim basenie (2011). Jest także brązowym medalistą mistrzostw Europy z 2010 roku – oczywiście na 100 metrów stylem motylkowym.

Warto wspomnieć, że już jako junior Czerniak zdobywał medale – w 2007 roku w Antwerpii wywalczył złoto na 50 metrów stylem motylkowym. Od tamtego momentu jego kariera potoczyła się błyskawicznie. Nic nie przyszło jednak samo.

Specjaliści od pływania podkreślają, że Konrad posiada dużo ambicji, co może go uczynić w przyszłości znakomitym pływakiem – jeszcze lepszym niż jest teraz. Liczymy, że start olimpijski przyczyni się do powiększenia dorobku medalowego, tym razem o medal olimpijski.

Polska zdobędzie 15 medali – realne?

To jednak nie wszystkie szanse, jakie mamy na medale w Londynie. Pamiętajmy, że do Londynu jedzie blisko 200 sportowców reprezentujących nasz kraj. Na uwagę zasługują jeszcze takie nazwiska jak: Marcin Dołęga (podnoszenie ciężarów), Piotr Małachowski (rzut dyskiem), Zofia Noceti-Klepacka (żeglarstwo), Julia Michalska i Magdalena Fularczyk (dwójka podwójna, wioślarstwo) czy Damian Janikowski (zapasy, styl dowolny).

Dziennik „USA Today” niedawno przygotował aplikację symulującą rozstrzygnięcia w poszczególnych konkurencjach. Z matematyczne wzorów wynika, że Polska zdobędzie 15 medali. Dwa złote, pięć srebrnych i osiem brązowych. Co da nam dwudzieste miejsce w klasyfikacji medalowej… realne?

Liczymy więc, że nasi zawodnicy podczas zbliżających się IO w Londynie dadzą nam wiele radości i co najmniej naście razy słuchać będziemy naszego hymnu narodowego.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012

Spodobał Ci się zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.

Dodaj komentarz:

słabejest okdobrebardzo dobrerewelacja (1 głosów, ocena: 5,00)
Loading...


Zakłady bukmacherskie to świetna forma rozrywki, która w połączeniu z pasją i wiedzą sportową może dać całkiem niezły zarobek. Bardzo popularne zakłady bukmacherskie w internecie dostępne są u wielu bukmacherów a rozpoczęcie obstawiania można rozpocząć już w kilka minut po rejestracji.

Na dobry start firmy bukmacherskie nowym graczom oferują promocje i bonusy powitalne dzięki którym możesz na start dostać za darmo 200, 500, 1000 lub nawet 1500 PLN.

Aby dobrze obstawiać zakłady bukmacherskie powinieneś poznać strategie obstawiania, dostępne systemy bukmacherskie, przyda Ci się też wiedza z zakresu matematyki w zakładach bukmacherskich, obowiązkowo polecamy również nasz poradnik typera. Zachęcamy też do zapoznania się z analizami typami naszych ekspertów bukmacherskich.