Jak grać w pokera na stołach cash’owych?

Jak grać w pokera na stołach cash’owych?

Granie w pokera na stołach typu cash, podobnie jak inwestowanie na giełdzie lub Forexie ma przynajmniej dwie wspólne cechy. Pierwszą z nich jest prawdopodobieństwo spłukania się do cna, natomiast drugą jest nauka.

Nauka jaką powinno się zapamiętać kiedy stan konta przypominać będzie o tym, że właśnie zużyliśmy cały zapas mąki i nie upiekliśmy ani jednego bochenka chleba. Za to rogale wyszły świetne. Po każdym bankrucie wypada wyciągnąć wnioski, przeanalizować wszystko od początku i zapamiętać tą naukę. W przyszłości na pewno będzie przydatna.

Wielu dobrych graczy nigdy nie zostało zawodowcami, gdyż nie pozwalał im na to ich charakter, a byli zbyt leniwi, aby nad nim pracować. Jeszcze inni na siłę przekonują otoczenie, że są zawodowcami, a tym czasem za każdym razem kiedy dopada ich tilt i tracą większość kapitału natychmiast otrzymują dofinansowanie z różnych źródeł. Takim „prosem” być nie sztuka. Każdy człowiek ma pewne cechy, które utrudniać mu będą osiąganie sukcesów w grze cash i dopóki nad nimi nie zapanuje szansa na kolejnego bankruta nie będzie maleć- a wręcz przeciwnie. Najbardziej pożądane cechy zawodowego gracza to: dyscyplina, stalowe nerwy, zachowanie umiaru, regularny tryb życia oraz umiejętność wyciągania wniosków.

Spis treści

Wybierz odmianę pokera

Na początku, zanim jeszcze wejdziemy do gry warto przemyśleć kwestie tego, w jaką odmianę pokera chcemy regularnie grywać. Jest to bardzo istotne do późniejszego etapu ustalania wysokości bankrollu. Wybierając Texas hold’em no limit zapewnimy sobie stałą akcję. Stoły do texasa zawsze są wypełnione po brzegi, a ponadto możemy wybierać te z lepszą statystyką średniej puli oraz graczy oglądających flopa. Omaha i 7Stud są dużo mniej popularne dlatego w tym przypadku nie ma tak wielkiego wyboru jeśli chodzi o stoły (zależy też na jakich stawkach chcemy grać). Diabeł tkwi w tym, że grając w mniej popularne odmiany częściej można trafić na „gościnnych” graczy, którzy chcą spróbować swoich sił w innych odmianach pokera. Bardzo mile widziani są świeży gracze, którzy dopiero przesiedli się z texasa. Popełniają masę błędów, dzięki czemu przynoszą spore zyski. Podobnie jest z innymi odmianami jak 5draw, Soko czy americana. Dlatego warto przeznaczyć pewną pule na gry mniej popularne, co wcale nie znaczy, że nie zyskowne.

Zadecyduj o wysokości bankrollu

Ustalenie wysokości bankrollu to indywidualna sprawa każdego gracza. Nie ma sensu sugerowanie się tym co napisane jest w poradnikach i książkach napisanych przez profesjonalistów. Każdy jest inny, ma inny styl gry, inne podejście do pieniędzy, awersję do ryzyka czy też stabilność emocjonalną. Prawdą jest, że wariancja ma duży wpływ na zyski, jednak oprócz niej istnieją wyżej wymienione czynniki, które również w dużym stopniu wpływają na wahania stanu konta. W zależności od tego, czy będziemy grać tylko w jedna odmianę, czy od czasu do czasu spróbujemy sił w niszowych grach, nasz bankroll powinien wynosić tyle, żeby zapewnić nam komfort psychiczny podczas gry oraz dodatkową odliczona kwotę na gry poboczne. Ta dodatkowa kwota przede wszystkim da nam większy komfort i nie wpłynie na nasza grę w podstawową odmianę jaka zadecydowaliśmy grać.

Grając w texasa mniej więcej mamy pojęcie jak mogą wyglądać nasze downswingi, jednak przesiadając się na Omahe trzeba przywyknąć, że strata piętnastu buyinów podczas jednej sesji może okazać się niczym niezwykłym. Kiedy mamy odłożoną kwotę na gry poboczne nie martwimy się dziwnymi downswingami, bo gdy skończy nam się kapitał do gry w inne odmiany wracamy do swojej gry i staramy się grać A-game nie myśląc o stratach (w tym wypadku zasugerowałem, że podstawową odmianą jest teksański klincz).

Przemyśl strategię gry

Oprócz wielkości kapitału początkowego warto też ustalić strategie zarządzania nim. Poker to gra ludzi, ale im niższe stawki tym czynnik losowy ma większy wpływ na wyniki, dlatego wypada mieć plan na to, jak postępować w każdej sytuacji. Już na wstępie warto rozrysować schemat działania, a konkretnie chodzi o to, kiedy zejść na niższe stawki, a kiedy wejść na wyższe. Większość ludzi utrzymuje tą samą liczbę buyinów w bankrollu dla każdego poziomu stawek. Nie sądzę, aby był to idealny plan. Powszechnie wiadomo- im wyższe stawki tym większe „szachy”. Przede wszystkim poziom graczy na każdym portalu jest inny, warto wziąć to pod uwagę. Kiedy schodzimy na niższe stawki (np. kiedy nasz bankroll startowy zmniejszył się o 50%) możemy śmiało zejść z mniejszą ilością buyinów. Natomiast wchodząc na wyższe stawki wchodzimy na teren „nieznany” , a wtedy trudno jest określić jaki bankroll będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Dlatego wchodząc poziom wyżej lepiej zawyżyć wielkość kapitału, a w przypadku braku postępów szybko wrócić na poziom niższy.

Bardzo często słyszy się legendy o ludziach, którzy z paru dolarów zrobili kilka lub nawet kilkanaście tysięcy dolców. Wtedy pojawia się pytanie: skoro potrafią tak szybko mnożyć pieniądze to dlaczego nie są milionerami? Otóż, zazwyczaj bywa tak, że takie przyrosty możliwe są do osiągnięcia tylko na niskich stawkach. Dlatego dokonując wyboru, od jakich stawek zacząć naszą przygodę z grą na stolikach cashowych, powinniśmy się sugerować tymi właśnie legendami. Niskie stawki nie stawiają przed graczem wysokich wymagań. Wystarczy trzymać się ABC pokera, nie tiltować i regularnie odpoczywać, a profity staną się wkrótce widoczne. Niskie stawi obfite są w słabych graczy. Drugą sprawą jest psychologiczne podejście ludzi do niskich kwot pieniędzy. Łatwiej i chętniej się ich pozbywają niż grube ryby grające na poważne pieniądze. Przechodząc na wysokie stawki coraz bardziej widoczna jest gra nie na kartę, ale na człowieka, czyli dopiero wtedy zaczyna się prawdziwy poker. Wchodząc na wyższe poziomy już ABC pokera nie wystarczy, zawodowi gracze szybko rozgryzą schematyczność i będą z nas czytać jak z otwartej księgi. Wtedy do naszego oręża dołączyć trzeba cały wachlarz zagrań nietypowych aczkolwiek skutecznych (m.in. floating, squeeze), które kiedyś były nam obce, bo na niskich stawkach nie były one niezbędne, aby być wygrywającym pokerzystą.

Nieodzownym elementem sesji cashowych jest robienie notatek dotyczących naszej gry. Warto w nich zawrzeć największe wygrane i przegrane pule, obserwacje własnej gry oraz stanu umysłu. Spojrzenie na takie zapiski z dystansu i na chłodno pozwoli nam na analizę i wdrożenie poprawek do naszej taktyki jeśli będzie to konieczne.

Analizuj grę, minimalizuj złe zagrania

Najbardziej użytecznym narzędziem pomagającym usprawnić nasza strategię jest analiza Pareto. Tym, którzy nigdy o niej nie słyszeli, przypomnę tylko, że zasada Pareto mówi o tym, że 20% przyczyn powoduje 80% skutków. Te liczby są tylko umowne i mogą się wahać, ważna jest ich zbliżona proporcja, więc może to być zarówno 25% i 75% jak i 30% i 70%. Zasada ta ma bardzo wiele zastosowań w ekonomii, w pokerze ma ona również swoje miejsce. W grach cashowych najczęściej bywa tak, że 20% naszych nieprawidłowych zagrań przynosi nam 80% strat. W tym momencie warto jest wziąć do ręki notaki i przeanalizować te zagrania w których najwięcej straciliśmy. Jeśli wyeliminujemy, lub zmniejszymy do minimum te zagrania to nasz portfel od razu to odczuje. Najczęstszą przyczyną takich sytuacji są momenty kiedy wypłacamy przeciwnikom pieniądze w chwili gdy mają najlepszy możliwy układ na stole. Takie sytuacje również wypada wyeliminować, gdyż tracimy wtedy najwięcej pieniędzy. Najbardziej popularnym błędem jest granie do końca z wysoka parą np. AA, KK mimo iż sytuacja na stole wskazuje na to, iż przeciwnik mógł skompletować wygrywający układ.

Stop-loss to pojęcie znane głównie inwestorom giełdowym. Pod tym pojęciem kryje się maksymalna dopuszczalna kwota straty na danej pozycji. W przełożeniu na pokera wygląda to mniej więcej tak, że stop-loss to kwota strat jaką dopuszczamy w przeciągu jednej sesji lub dnia. W zależności od tego, kto w jakich przedziałach czasowych gra i jak często. Powiedzmy, że jeśli ustalimy stop-loss na poziomie trzech buyinów na sesję, to w momencie kiedy przegramy trzeciego buyina wstajemy od stołu. Takie postępowanie bazuje na zasadzie:” ..szybko ucinaj straty, a zyskom pozwól rosnąć..”. Domena ta powinna być mottem przewodnim każdego gracza cashowego, gdyż jednym z najgorszych możliwych błędów jest przedłużanie czasu trwania stratnych sesji. W momencie kiedy gra „nie idzie”, a my staramy się odkuć straty wpędzamy się tylko w błędne koło i najczęściej wpadamy w jeszcze większy dołek . Rosnąca frustracja powoduje, że więcej gamblujemy jednocześnie wystawiając kolejne buyiny na ryzyko.

Poker to ciężki kawałek chleba

Zawodowe koszenie forsy na stolikach cashowych to ciężki kawałek chleba. Nie przynosi to popularności i wymaga o wiele większego skilla niż grywanie MTT. Jednak jeśli opanujemy grę na stolikach to mamy drogę otwartą zarówno do sławy jak i pieniędzy. Jak powiadają zawodowcy, dobry pokerzysta cashowy z powodzeniem może wygrywać turnieje, ale już dobry gracz turniejowy niekoniecznie poradzi sobie w grze typu cash.

Sądzę, że widmo bycia wolnym człowiekiem i szefem własnego życia jest na tyle kuszące, że warto próbować sił i mimo potknięć wracać i uczyć się, aby pewnego dnia stanąć przed lustrem i powiedzieć „warto było!”.

Poker

, , , , , , ,

Spodobał Ci się zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.

Dodaj komentarz:


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/comments.php on line 76
słabejest okdobrebardzo dobrerewelacja (Oceń ten artykuł!)
Loading...






Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 39

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 39

Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 61

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 61

W ostatnich latach poker a szczególnie odmiana Hold'em Poker, przebojem przebił się na salony i stał się najpopularniejszą grą towarzyską na świecie a w mediach co jakiś czas słychać o wielomilionowych wygranych.

W internecie możesz grać w pokera dla zabawy lub na prawdziwe pieniądze, dzięki darmowym turniejom niczym nie ryzykując możesz grać o kasę. Wybór pokerroomów i stołów pokerowych jest bardzo duży, w każdym z nich możesz mierzyć się z graczami z całego świata w bezpośrednich rozgrywkach 1-1, grach cash'owych oraz w różnych odmianach turniejów.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem pokerowym, poker dla początkujących, wybierz odpowiedni pokerroom, odbierz bonus powitalny, zasiądź przy stoliku i rozpocznij przygodę swego życia.