Pot Odds, Outs, Implied Odds

Pot Odds, Outs, Implied Odds

Grając w pokera pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z tym terminem. Tak naprawdę mało osób przywiązuje do tego wagę. To błąd, Pot Odds to bardzo ciekawe zagadnienie.

W tym artykule postaram się Wam go delikatnie naświetlić i bardziej przedstawić sposób obliczania Pot Odds.

Spis treści

Co to jest Pot Odds?

Można powiedzieć, że jest to stosunek pieniędzy jakie należy dopłacić by pozostać w grze do naszych realnych szans na wygranie konkretnego rozdania.

Umiejętność poprawnego obliczania Pot Odds jest niezwykle istotna, gdyż na podstawie tej banalnej matematyki, jesteśmy w stanie określić czy poprawną decyzją będzie spasowanie naszej karty czy pozostanie w rozdaniu. Poker to w głównej mierze matematyka i psychologia. Zajmiemy się dziś powierzchownie Królową Nauk.

Kiedy należy wyliczać Pot Odds? Czy robimy to w każdym rozdaniu?

Nie. Nie w każdym rozdaniu należy obliczać nerwowo w pamięci, tylko po to aby, odpowiedzieć sobie czy jest sens pozostać w aktualnej rozgrywce.

Oto najczęstsze sytuacje, z którymi mamy do czynienia wraz z ukazaniem się flopa:

  • Na stole ukazuje się flop, który całkowicie nam nie pasuje: przykładowo mamy Q-10 na ręce a 3 wspólne karty to K-8-7. Blef czy sprawdzenie?
  • Nasza ręka jest bardzo silna (Q-Q czy A-K), w dodatku na flopie trafiliśmy silną parę (flop: A-6-9). W tej chwili do nas należy decyzja w sprawie sprawdzenia czy podbicia. Prawdopodobnie pozostaniemy jednak w grze.
  • Dzięki flopowi trafiamy tzw. draw (możliwość uzyskania dobrego układu, dobranie) do mocnego układu. Przykładowo nasza ręka to Q-J a flop to 4-K-10. W chwili obecnej nie mamy jeszcze żadnego układu, jednak pojawia się taka możliwość po ukazaniu się czwartej i piątej karty. Każdy as oraz 9 daje nam przecież strita.

I to właśnie ta ostatnia sytuacja wymaga poprawnego wyliczenia Pot Odds.

Najpierw ‘ołty’ (Outs)

Na samym początku musimy wyliczyć liczbę tzw. outs. Są to karty, które pozwolą nam skompletować dany układ – w naszym przykładzie, zamieszczonym powyżej, jest to strit.

Nasz powyższy układ posiada 8 outów. Dlaczego właśnie tyle? W talii mamy po 4 asy i 4 dziewiątki, które w tym przypadku pozwolą nam uzyskać strita (4+4=8).

Inny przykład to draw do koloru:
Ręka Ks-Qs (ten sam kolor – pik), flop A (pik)-9 (pik)-5 (karo). Widzimy, że istnieje możliwość skompletowania koloru. Ile tutaj mamy outów? 9: 13 pików znajduje się w 52 kartowej talii, z czego 2 piki są na flopie i 2 u nas na ręku zatem 13-2-2=9.

Mając wyliczoną ilość outów pora na wyliczenie procentowych szans na trafienie naszego układu. Najprostszy sposób, który pozwoli nam szybko to obliczyć: liczba outów * 2 * ilość kart, który zostaną wyłożone jeszcze na stół.

Kolejny orzykład z góry:
Ręka: Q-J, flop 4-K-10 – procentowe szanse: 8 (ilość outów) * 2 * 2 (ukaże się turn i river) = 32%. Jest to wyliczenie miarodajne, gdy jeden z graczy zagra ALL-IN: mamy wtedy pewność, że ujrzymy 2 pozostałe karty.

Jeśli natomiast nasza ręka to Q-J a flop+turn 4-K-10-2 to procentowe szanse kształtują się następująco: 8outów * 2 * 1 = 16%.

Ten banalny wzór pozwala nam określić nasze szanse w bardzo dokładnym przybliżeniu, wystarczającym do podejmowania prawidłowych decyzji podczas gry.

Po co mi to wszystko?

Mając wyliczone procentowe szanse na dobranie do koloru czy strita zajmujemy się podbiciem, które musimy sprawdzić. Jeżeli w puli leży $80 i nasz przeciwnik zagrywa ALL-IN za $20 to mamy do dołożenia $20 do puli $100, czyli 20% puli. Mając draw do strita, czyli około 32% szans na jego trafienie na turnie czy riverze, to nasze sprawdzenie będzie tutaj poprawne.

Jeżeli jednak mielibyśmy do czynienia z inną sytuacją, gdzie pula wynosiłaby $60 a nasz przeciwnik zagrywa ALL-IN $40 to znaczyłoby z kolei, że musimy dołożyć $40 do puli $100 co jest równoznaczne z tym, że nie dostajemy poprawnych Pot Odds do zbierania do strita. Poprawną decyzją w tej chwili będzie pas.

Nie rzadko zdarzają się sytuacje, w których nie otrzymamy poprawnych Pot Odds do sprawdzenia. Mimo tego opłaca nam się sprawdzać. Sytuacja taka ma miejsce, gdy nasz przeciwnik jest ciągle w grze i ma przed sobą sporo żetonów. Jeśli z naszej oceny gry przeciwnika wynika, że nawet po trafieniu przez nas silnego układu uda nam się od niego wyciągnąć jeszcze odpowiednią ilość żetonów, powinniśmy sprawdzić – jest to tzw. Implied Odds. Jest to jednak niezwykle trudne do ocenienia i polega na dokładnej ocenie wcześniejszej gry naszego rywala.

Podsumowanie

Znajomość poprawnego wyliczania Pot Odds jest potrzebna nam, jako graczom, nie tylko w sytuacji gdy sami mamy dobierający układ i musimy ocenić czy opłaca nam się dobierać do koloru czy strita.

Umiejętność obliczania Pot Odds przydatna jest również w odwrotnej sytuacji: jeśli trafiamy silny układ na flopie i będziemy potrafili wyliczyć wysokość naszego zagrania w taki sposób, aby przeciwnik dobierający do układu musiał popełnić błąd w przypadku ‘ciągnięcia’ do strita czy koloru.

Polecam wszystkim zapoznanie się z tą tematyką, która w pewnych momentach okazuje się niezwykle pomocna.

Poker

Spodobał Ci się zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.

Dodaj komentarz:


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/comments.php on line 76
słabejest okdobrebardzo dobrerewelacja (Oceń ten artykuł!)
Loading...






Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 39

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 39

Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 61

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 61

W ostatnich latach poker a szczególnie odmiana Hold'em Poker, przebojem przebił się na salony i stał się najpopularniejszą grą towarzyską na świecie a w mediach co jakiś czas słychać o wielomilionowych wygranych.

W internecie możesz grać w pokera dla zabawy lub na prawdziwe pieniądze, dzięki darmowym turniejom niczym nie ryzykując możesz grać o kasę. Wybór pokerroomów i stołów pokerowych jest bardzo duży, w każdym z nich możesz mierzyć się z graczami z całego świata w bezpośrednich rozgrywkach 1-1, grach cash'owych oraz w różnych odmianach turniejów.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem pokerowym, poker dla początkujących, wybierz odpowiedni pokerroom, odbierz bonus powitalny, zasiądź przy stoliku i rozpocznij przygodę swego życia.