Wyścigi konne jako część oferty zakładów sportowych

Wyścigi konne jako część oferty zakładów sportowych

Historia i zasady

Wyścigi konne to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych imprez sportowych.

Pierwsza prawdziwe wyścigi zostały zorganizowane ponad 200 lat temu w 1780 przez lorda Derby’ego.

Wyścigi konne to dyscyplina sportowa odbywająca się na torach tzw. hipodromach. Konie to najczęściej przedstawicie pełnej krwi angielskiej klacze oraz konie czystej krwi arabskiej. Dosiadane są one przez tzw. dżokeja, który musi być odpowiednio niski i niedużo ważyć.

W celu sprawiedliwości wyścigów, przed każdym startem odbywa się oficjalne ważenie (konia wraz z dżokejem) – jeśli waga jest za mało, w stosunku do innych par, dodaje się do siodła obciążniki tak, aby koń niósł podobny ciężar jak jego rywale. Podczas zawodów, szczególnie w Anglii i Irlandii, zawodom towarzyszom zakłady bukmacherskie, którym bliżej przyjrzymy się w tym artykule.

Kilka ciekawostek

Prawdopodobnie najtrudniejszą gonitwą na świecie jest czeska, Wielka Pardubicka, która rozgrywana jest rokrocznie w październiku. Specyfika tej gonitwy jest niesamowita: 6900 m., zaorane pole, na którym rozstawione są przeszkody takie jak żywopłoty i wielkie rowy z wodą. Najwięcej razy w tym prestiżowym biegu triumfował czeski dżokej Josef Vana, który wygrał te gonitwę aż 5 razy. Kobieta wygrała tutaj tylko raz – w 1937 roku.

Również w Polsce rozgrywane są gonitwy konne. Imprezy te mają miejsce na torze na Warszawskim Służewcu. Mamy tutaj 3 najważniejsze imprezy:

  • gonitwa na dystansie 1600 metrów – Nagroda Rulera,
  • gonitwa dla 3-letnich klaczy i ogierów tzw. Służewiec Derby, dystans około 2400 metrów,
  • wyścig o Potrójną Koronę – Nagroda St.Leger – dystans 2800 metrów.

Pierwsze wyścigi w Warszawie był rozgrywane na Polach Mokotowskich, dopiero po 1939 zawody przeniosły się na tor służewiecki.

Typowanie wyścigów konnych on-line

Nie ma praktycznie bukmachera internetowego, który nie posiadałby w swojej ofercie zakładów związanych z wyścigami konnymi. Najpopulrniejszym internetowym serwisem, gdzie można obstawiać tego typu zakłady jest naturalnie.

Fortuna specjalizuje się w wyścigach konnych i posiada jedną z najszerszych ofert sportowych na ten rodzaj sportu. Nie jest to jednak jedyna firma godna uwagi. Na przykładzie giełdy sportowej forBET postaram się przedstawić na czym tak naprawdę polega typowania wyścigów konnych.

Dla osób początkujących niektóre rzeczy mogą wydać się skomplikowane jednak pamiętaj: praktyka czyni mistrza. Pamiętaj także, że typowanie koni to jedna z najcięższych pozycji w bukmacherce. Warto najpierw zaznajomić się z rodzajami zakładów aby później nie było niedomówień.

Rodzaj zakładów

Typowy zakład na zwycięstwo (stosowane nazwy Zwyczajny, „Z Góry”, Win) – najbardziej prymitywny zakład, który wygrany jest jedynie wtedy, gdy wybrany przez nas koń przebiegnie linię mety jako pierwszy. Totolotek oferuje jednak zakłady LAY – w takim przypadku możemy typować zdarzenie, które równoznaczne jest z tym, że dany koń NIE WYGRA danego wyścigu.

Each Way – jest to zakład, który polega na tym, że połowa stawki obstawiona jest „z góry”, czyli (patrz wyżej) na zwycięstwo. Druga połowa postawiona jest natomiast „z dołu” czyli na zajęcie przez danego konia miejsca w pierwszej trójce (możliwie, że w dwójce/czwórce – wszystko uzależnione jest od rodzaju gonitwy i ilości startujących koni). Należy pamiętać, że zakład opłacalny jest tylko przy wysokich kursach. Jeden z najpopularniejszych zakładów.

Dwójka – są to zakłady polegające na wytypowaniu dwóch koni, które zajmą odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Należy pamiętać, że w niektórych krajach (Niemcy, Anglia) Dwójkę można obstawiać od trzech startujących koni, we Włoszech od dwóch do pięciu koni a we Francji od trzech do ośmiu.

Trójka – j.w. – tutaj jednak trzeba wytypować poprawnie trzy pierwsze konie – zwycięzca, drugie i trzecie miejsce. Należy zapoznać się z dodatkowymi informacji tj. W jakich przypadkach można obstawiać Trójkę (mowa o ilości startujących koni).

Podane wyżej zakłady to 4 najpopularniej wybierane zakłady przez grających. Oferta sportowa wyścigów konnych Fortuna udostępnia także możliwość śledzenia wszystkich gonitw na żywo – możemy oglądać je na ekranach naszych monitorów. To nie jedyna firma bukmacherska, która proponuje graczom takie udogodnienia, Fortuna, Totolotek, Fortuna, czasem TOTALbet.

Dla kogo są zakłady wyścigów konnych?

Oferta, która oferowana jest np. przez Totolotek to znakomita okazja do wykazania się tzw. traderom, czyli osobom, które wiedzą jak handlować kursami. Platforma Totolotek oferuje nam znakomite możliwości takiego handlu.

Po pierwsze: serwis ilustruje nam idealnie zmiany kursowe, podczas śledzenia, których możemy przewidzieć kolejną ewentualną zwyżkę lub spadek kursów. Niektóre kursy, na poszczególne koniec, potrafią zmieniać się w sposób ogromny: zdarza się, że rano kursy na danego konia szacowane są w granicach 3.50, tuż przed samym startem kursy dochodzą do nawet 6.00.

Dzięki możliwości tzw. layowania na BF, mamy możliwość zrobienia tzw. ‘greena’ czyli zakładu, który bez względu na wynik jest dla nas wygrany i przynosi zysk. Najważniejsze jest ostatnie 10 minut przed rozpoczęciem wyścigu – jest to czas, podczas którego osoby znające się na wyścigach bardzo dobrze zaczynają swoje gierki – musimy pamiętać wtedy, aby nie paść ich ofiarą i nie dać się nabrać na ich zagrywki.

Będziemy obserwować w tym czasie znaczne różnice w przyjętych kwotach na Lay i Back. W sytuacji takiej bardzo trudno jest przewidzieć linię trendu – czy będzie ona szła w górę czy w dół. Dodatkowo tuż przed gonitwą kursy zmieniają się błyskawicznie i musimy mieć tego świadomość. Anglicy typują rano.

Internet jest pełen sprzecznych informacji, ja postaram się zamieścić 2 notki, które obrazują sposoby gry na Totolotek – być może komuś z Was przypadną one do gustu.

  1. Po zalogowaniu na Totolotek oglądamy wysokość kursów na dany bieg. Patrzymy na kursy ok. Godziny 11 gdzie bieg jest np. o 14. Przyglądając się wytrzymałości i odporności punktów i tendencji wykresu, możemy powiedzieć, jak mniej więcej silny jest trend i na około 65-70% pójdzie w tym kierunku.
  2. Internet to bogactwo. Przeglądamy więc wieczorem portale z typami na jutrzejsze gonitwy. Typy wystawiają najpopularniejsze angielskie gazety: The Sun czy Daily Mirror. Wiemy także, że blisko 85% osób to zwykli gracze z Anglii, którzy najprawdopodobniej typują to, co rano przeczytają w gazetach. W takim wypadku kurs leci w dół. Naszym zadaniem jest więc postawienie Back’a na Totolotek wieczorem, jednocześnie wystawiamy także Lay. Bardzo często zdarza się, że wstając rano zakład zostaje przyjęty i tym samym robimy greena.

Podsumowanie

Typowanie wyścigów konnych to niezmiernie trudny temat. Najwięcej osób gra na Totolotek obserwując kursy i próbując przewidzieć trend. W powyższym artykule zawarłem także najpopularniejsze zakłady, jakie spotkamy u innych bukmacherów. Coraz więcej osób próbuje swoich sił w zakładach z udziałem koni. Wiąże się to z poznaniem specyfikacji tego sportu a także zdobyciem doświadczenia przewidywania trendu, który pomocny okazać się może w wielu dyscyplinach sportowych.

Legalni bukmacherzy, Poradnik bukmacherski

, ,

Spodobał Ci się ten artykuł? Oceń go i zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.

Dodaj komentarz:

1 Komentarz wpisu "Wyścigi konne jako część oferty zakładów sportowych"

  1. Mirek, czwartek, 27 lut 2014 16:36 

    Zaczyna mnie to wciagac

słabejest okdobrebardzo dobrerewelacja (Oceń ten artykuł!)
Loading...


Zakłady bukmacherskie to świetna forma rozrywki, która w połączeniu z pasją i wiedzą sportową może dać całkiem niezły zarobek. Bardzo popularne zakłady bukmacherskie w internecie dostępne są u wielu bukmacherów a rozpoczęcie obstawiania można rozpocząć już w kilka minut po rejestracji.

Na dobry start firmy bukmacherskie nowym graczom oferują promocje i bonusy powitalne dzięki którym możesz na start dostać za darmo 200, 500, 1000 lub nawet 1500 PLN.

Aby dobrze obstawiać zakłady bukmacherskie powinieneś poznać strategie obstawiania, dostępne systemy bukmacherskie, przyda Ci się też wiedza z zakresu matematyki w zakładach bukmacherskich, obowiązkowo polecamy również nasz poradnik typera. Zachęcamy też do zapoznania się z analizami typami naszych ekspertów bukmacherskich.