Zarządzanie kapitałem w pokerze

Zarządzanie kapitałem w pokerze

Przed nami bardzo istotne kwestie, która powinny interesować każdego gracza.

Kwestia zarządzania kapitałem w rozgrywce pokerowej powinna być dla wielu graczy swoistym przykazaniem, od którego należy rozpocząć grę w pokera.

Cóż, na początku sroga prawda – nie ma praktycznie osoby, która rozpoczynałaby grę w pokera i nie traciła pieniędzy. Wielu graczy popełnia znaczne błędy, których można uniknąć. Trzeba jednak poznać kilka tajników zarządzania kapitałem, który przyda nam się podczas rozgrywania kolejnych rozdań.

Grając podczas naszych pierwszych rozdań jesteśmy zazwyczaj bardzo podekscytowani. Wiąże się to ze znacznym napięciem, które niestety nie działa na nas pozytywnie. Jeśli podczas pierwszego naszego rozdania pokerowego przegramy trochę pieniędzy to w kolejnym będziemy chcieli te pieniądze odzyskać. Jest to bardzo mylne myślenie wielu graczy, które kończy się najczęściej przegraniem reszty dostępnych pieniędzy i pożegnanie się z rozgrywką. Głównym czynnikiem błędnego postępowania w tym przypadku polega najczęściej na braku doświadczenia, głupocie i braku informacji własnych na temat zarządzania kapitałem.

Postaram się naprowadzić początkujących graczy na kilka cennych informacji, które na pewno dadzą Wam więcej pewności i pozwolą na rozważną grę. Poznajcie tajniki Bankroll Management.

Spis treści

Jaka kwota potrzebna nam jest na grę?

Rozpoczynasz grę w pokera. Potrzebujesz więc pieniędzy – musisz wiedzieć, że gra w pokera wiąże się z ryzykiem utraty środków. Pieniądze, które chcemy przeznaczyć na grę możemy wydać na cokolwiek innego – kupić rower, zbudować sanki czy wydać pieniądze na wycieczkę zagraniczną.

Kapitał jaki przeznaczamy na grę to swoistego rodzaju nasze ‘dziecko’, które trzeba pielęgnować i o nie dbać. Nikt z nas nie chce aby nasze ‘dziecko’ było źle traktowane ale rozwijało się i rosło. Dokładnie tak samo powinno być z naszym kapitałem. Nie chcemy aby nasz kapitał przepadł w ciągu chwili. Gra w pokera nie polega na sponsorowaniu innych i oddawanie im naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Tak więc pierwsze zasady powinny brzmieć:

Nigdy nie graj za całość posiadanych pieniędzy! nigdy nie staraj się odgrywać, gdyż najczęściej prowadzi to na dno!

Apropo pierwszej zasady, jest tutaj oczywiście wyjątek bo chyba wiadomo, że lepiej zagrać  bardzo mocno wtedy, gdy mamy karetę asów czy pokera królewskiego. Z drugiej strony musimy jednak przeanalizować dokładnie widziane karty i sprawdzić czy nasza kareta może zostać pobita.

Zeszliśmy trochę na boczne tory, wracając do kapitału. Na początku gry musimy sobie zadać pytanie ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na naszą grę w pokera. Jest to jedno z podstawowych pytań, które już na samym początku musimy sobie zadać. Należy także wiedzieć, czego oczekujemy od gry w pokera. Gra w pokera może być bardzo dochodowa i przynosić nam zyski albo możemy traktować ją jako zabawę. Jeśli poker będzie dla nas zabawą oznacza to, że mamy bardzo dużo wolnych środków, których po prostu chcemy się pozbyć.

Gramy już pewien czas w pokera. Raz jest lepiej, raz jest gorzej. Udaje nam się jednak wygrać kilka rozdań pod rząd i mówiąc nieładnie ‘podniecamy się’. Uważamy, że karty są naszym sprzymierzeńcem i panujemy dokładnie nam tym, co dzieje się przy stole. Kłania nam się tutaj pojęcie iluzorycznej kontroli, która mówi nam o tym, że:

Nie jesteśmy w stanie panować nad rozgrywką całkowicie oraz nad naszymi kolejnymi zagraniami.

Wielu graczy popuka się w tej chwili w głowę i powie, że nie mam racji. A jednak. Większość wykonywanych przez nas zagrań przy stole odbywa się niezależnie od nas i dzieje się praktycznie automatycznie. Iluzoryczna kontrola to czynnik, który w znacznym stopniu może wpłynąć na poziom naszego kapitału, który zacznie drastycznie spadać.

BBM – Bad Bankroll Management

Złe zarządzanie kapitałem to najczęściej bardzo szybki rozbrat z pokerem. Niestety w przypadku wielu graczy ma to miejsce na początku rozgrywki pokerowej. Chciałbym tutaj zaproponować pewne rozwiązanie, które na pewno Wam pomoże. Po pierwsze, proponuje wziąć kartę i zapisać kilka zasad, których będziemy się trzymać podczas gry. Najlepiej taką kartkę przykleić do monitora, żebyśmy w każdej chwili wiedzieli jakie mamy zasady.

Dwie moje podstawowe zasady:

  • Gram w pokera w określonej jednostce czasu. W moim przypadku jest to zazwyczaj jedna godzina zegarowa, po której odchodzę od komputera.
  • Bardzo często zdarza mi się także nie grać a jedynie obserwować to, co dzieje się przy danym stole. Staram się robić notatki, i zapisywać to, co wydaje mi się ważne i co mogę wykorzystać w swojej grze. Jeśli przy tym zauważę, że warto dosiąść się do danego stołu – robię to.

Podsumowanie

Zarządzanie kapitałem to szereg działań mających na celu ochronę posiadanych przez nas środków. Grając w pokera musimy zdawać sobie sprawę, że posiadane przez nas pieniądze narażone są na utratę.

Trzeba naturalnie pamiętać, aby nie szaleć ze stawkami, gdyż okazać się może, że będzie to nasze ostatnie rozdanie. Pamiętajcie, prędzej czy później, w oparciu o dobry Bankroll Management, przyjdą efekty, które pozwolą zwiększyć nam zasobność portfela.

Poker

, , , , , , , , ,

Spodobał Ci się zostaw komentarz lub ocenę ze swojej strony.

Dodaj komentarz:


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/comments.php on line 76
słabejest okdobrebardzo dobrerewelacja (Oceń ten artykuł!)
Loading...


Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 39

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 39

Warning: Undefined variable $currentPost in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 61

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/www/darmowa-kasa.pl/p/wp-content/themes/wpsn/footer.php on line 61

W ostatnich latach poker a szczególnie odmiana Hold'em Poker, przebojem przebił się na salony i stał się najpopularniejszą grą towarzyską na świecie a w mediach co jakiś czas słychać o wielomilionowych wygranych.

W internecie możesz grać w pokera dla zabawy lub na prawdziwe pieniądze, dzięki darmowym turniejom niczym nie ryzykując możesz grać o kasę. Wybór pokerroomów i stołów pokerowych jest bardzo duży, w każdym z nich możesz mierzyć się z graczami z całego świata w bezpośrednich rozgrywkach 1-1, grach cash'owych oraz w różnych odmianach turniejów.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem pokerowym, poker dla początkujących, wybierz odpowiedni pokerroom, odbierz bonus powitalny, zasiądź przy stoliku i rozpocznij przygodę swego życia.